Okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 3-6 yaş arası çocukların beslenme ve sosyal davranışları arasındaki ilişki
The relationship between nutrition and social behaviors of children aged 3-6 attending PRE -school education institution
- Tez No: 727621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI ECE ORDUERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma ile okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 3-6 yaş arasındaki çocukların beslenme ile sosyal davranışları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmaya okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 72 çocuğun verileri derlenmiştir. 'Demografik Bilgi Formu', 'Okul Öncesi Sosyal Davranış Ölçeği - Öğretmen Formu (OÖSDÖ-ÖF)', 'Çocuklarda Yeme Davranışı Anketi (ÇYDA)' ve 'Besin Tüketim Sıklığı' gibi ölçek ve formlar çalışmada kullanılmıştır. Ayrıca çalışmaya katılan velilerden ve çocuklardan güncel antropometrik ölçümler alınmıştır. Tüm istatistiksel analizler R yazılımı/programlama (sürüm 3.6.2 (2019-12-12) - CRAN) kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda ÇYDA ve OÖSDÖ-ÖF alt boyutları puanları incelendiğinde erkek çocukları ile kız çocukları arasında puanlar birbirine yakın olup, istatistiksel olarak önemli bir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relationship between nutrition and social behaviors of children aged 3-6 in pre-school period. For this purpose, the data of 72 children attending a pre-school education institution were compiled. The scales and forms such as 'Demographic Information Form', 'Pre-School Social Behavior Scale - Teacher Form (PSBS-TF)', 'Children's Eating Behavior Questionnaire (CEBQ)' and 'Food Consumption Frequency' were used in the study. In addition to this, the current anthropometric measurements were taken from the parents and children participating in the study. All statistical analyzes were evaluated using R software/programming (version 3.6.2 (2019-12-12) - CRAN). As a result of the study, when the CEBQ and PSBS-TF sub-dimensions scores were examined, the scores were close to each other between boys and girls, and there was no statistically significant difference (p>0.05).