Artvin Borçka Devlet Hastanesinde 2020 yılında COVİD-19 hastalığı nedeniyle tedavi görmüş olan hastaların kanlarında biyokimyasal ve fizyolojik parametrelerin incelenmesi
Investigation of biochemicaland physiological parameters in blood of patients treated for COVID-19 disease in Artvin Borcka State Hospital in 2020
- Tez No: 727624
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ERGÜL ERKEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kara B. Artvin Borçka Devlet Hastanesinde 2020 Yılında Covid-19 Hastalığı Nedeniyle Tedavi Görmüş Olan Hastaların Kanlarında Biyokimyasal ve Fizyolojik Parametrelerin Incelenmesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2021. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 31 Aralık 2019 tarihinde Çin'in Hubei eyaletinin Wuhan şehrinde yeni tip koronavirüsün neden olduğu zatürre vakaları bildirildi. Covid-19 hastalığı etkeni olan SARS-CoV-2 öksürük, ateş, yorgunluk, baş ağrısı, kas ağrısı ve ishal gibi semptomlara neden olmaktadır. Covid-19 pandemisi hızla yayılmakta ve kısa süre içinde yeni SARS-CoV-2 varyantları ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle hastalığın erken teşhis ve tedavisi önem arz etmektedir. Bu çalışmada Covid-19 tanısı ve hastalık şiddetini belirlemede kan parametreleri ve demografik özelliklerin araştırılması amaçlandı. Ayrıca hastalıkla ilgili klinik belirtiler ve hastalık sonrası ortaya çıkan yeni rahatsızlıkların hastalık şiddeti ve demografik özelliklerle ilişkisinin ortaya konması amaçlandı. Çalışma 19-89 yaş arası toplam 101 gönüllü (52 kadın, 49 erkek) ile gerçekleştirildi. Hasta dosyaları retrospektif olarak incelendi, hastaların Covid-19 öncesi kronik hastalıkları, klinik belirtileri, Covid-19 sonrası gelişen rahatsızlıkları, sigara kullanımı, yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi gibi demografik verileri ise anket uygulanarak tespit edildi. Halsizlik, miyalji, ateş ve eklem ağrısı en sık görülen klinik semptomlar olarak belirlendi. Covid-19 öncesinde olmayıp, Covid-19 sırasında oluşan ve sonrasında da devam eden rahatsızlıklar bulunduğu ve bunların yaygın olarak uykusuzluk, unutkanlık, halsizlik ve baş ağrısı olduğu tespit edildi. Yatarak tedavi alan hastalarda, ayakta tedavi alanlara kıyasla RBC, HCT değerlerinde düşüş; ferritin, CRP, WBC ve nötrofil değerlerinde ise artış tespit edildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Kara B. Investigation of Biochemical and Physiological Parameters in Blood of Patients Treated for Covid-19 Disease in Artvin Borcka State Hospital in 2020, Van Yuzuncu Yil University, Institute of Health Sciences, Faculty of Medicine, Department of Physiology, Master Thesis, Van, 2021. The pneumonia cases caused by the new type of coronavirus in the city of Wuhan, Hubei province of China was reported at 31 December 2019 by World Health Organization. SARS-CoV-2, which is the causative agent of Covid-19 disease, causes symptoms including cough, fever, fatigue, headache, muscle pain and diarrhea. The Covid-19 pandemic is spreading rapidly and new SARS-CoV-2 variants can arise in a short time. Therefore, early diagnosis and treatment of the disease is important. In the present study it was aimed to investigate the blood parameters and demographic characteristics in determining the diagnosis of Covid-19 and disease severity. In addition, it was aimed to reveal the relationships between the clinical symptoms of the disease and the new disorders that emerged after the disease with the severity of the disease and demographic characteristics. This study was carried out on 101 volunteers (52 females, 49 males) aged between 19-89 years. Patient files were reviewed retrospectively, and demographic data such as pre-covid-19 chronic diseases, clinical symptoms, post-covid-19 disorders, smoking, age, gender, body mass index were determined by applying a questionnaire. Malaise, myalgia, fever and joint pain were determined as the most common clinical symptoms. It has been determined that there are diseases that did not occur before Covid-19, but that occurred during covid-19 and continued after it, and these are commonly insomnia, forgetfulness, weakness and headaches. Decreased RBC, HCT levels and increased ferritin, CRP, WBC and neutrophil levels were detected in inpatients compared to outpatients; (p0.05).