Total diz protezi uygulanan yaşlılarda günlük yaşam aktivitelerine yönelik motivasyonel görüşmenin fiziksel uyum ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of motivational interviewing on daily living activities on physical adjustment and quality of life in the elderly who underwent total knee prosthesis
  1. Tez No: 727629
  2. Yazar: GİZEM KUBAT BAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONAY GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: Bu araştırma, total diz protezi uygulanan yaşlılarda günlük yaşam aktivitelerine yönelik motivasyonel görüşmenin fiziksel uyum ve yaşam kalitesi üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini, Eylül 2020-Temmuz 2021 tarihleri arasında İstanbul ilindeki özel bir hastanenin cerrahi servisine yatışı yapılan ve total diz protezi uygulanan hastalar, örneklemi ise araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 70 hasta oluşturdu. Hastalar randomizasyon yöntemi ile motivasyonel görüşme grubu (n=35) ve rutin uygulamaların yapıldığı kontrol grubuna (n=35) ayrıldı. Araştırma verileri“Hasta Bilgi Formu”,“Ameliyat Sonrası Komplikasyon Değerlendirme Formu”,“Fonksiyonel Değerlendirme Formu”,“SF-36 Sağlığa İlişkin Yaşam Kalitesi Ölçeği”ile toplandı. Bulgular: Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 73,64±5,79 yıl, %64,3'ü kadın, %74,3'ü evli, %31,4'ü ortaokul mezunu, %35,7 emekli olduğu saptandı. Kontrol grubundaki hastaların %60'ında , müdahale grubundaki hastaların ise %80'inde kronik hastalık bulunduğu belirlendi. Uygulama öncesi iki grup arasında Fonksiyonel Değerlendirme ve SF-36 Sağlığa İlişkin Yaşam Kalitesi Ölçeği puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out as a randomized controlled experimental study to evaluate the effect of motivational interviewing for daily living activities on physical adjustment and quality of life in elderly people who underwent total knee replacement. Materials and Methods: The population of the study consisted of patients who were admitted to the surgical service of a private hospital in Istanbul between September 2020 and July 2021 and underwent total knee replacement, and the sample consisted of 70 patients who met the inclusion criteria of the study. The patients were divided into the motivational interview group (n=35) and the control group (n=35), in which routine applications were made, by randomization method. Research data were collected with“Patient Information Form”, a“Postoperative Complication Assessment Form”, the“Functional Assessment Form”, and the“SF-36 Quality of Life Questionnaire”. Results: The mean age of the patients who participated in the study was 73.64±5.79 years, 64.3% were women, 74.3% were married, 31.4% were secondary school graduates, and 35.7% were retirees. Chronic diseases were present in 60% of the patients in the control group and 80% of the patients in the intervention group. Before the intervention, there was no statistically significant difference between the Functional Assessment and SF-36 Quality of Life Questionnaire scores of the two groups.