Ortaçağ dönemine ait Azerbaycan bibliyografyası
  1. Tez No: 72765
  2. Yazar: SEVDA YÜCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL KÜRKÇÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ORTAÇAĞ DÖNEMİNE AİT AZERBAYCAN BİBLİYOGRAFYASI Sevda YÜCE Danışman: Yrd.Doç.Dr.EROL KÜRKÇÜOĞLU 1998 Sayfa 144 Jüri: Yrd.Doç.Dr.Erol KÜRKÇÜOĞLU Milli, kültürel ve ırkî bakımdan Türk yurdu vasfını taşıması, Türk kültür ve medeniyetini Kafkas Albaniyası'nda yaşatması, Türkiye Türkleri ile olan ilgim, beni Azerbaycan tarihinin orta asır devri tarihi kaynaklarını araştırmaya şevketti. Azerbaycan tarihi araştırmalarımda ilk girişim sayılabilecek böyle bir araştırmamın hedefi ilerideki çalışmalarıma temel oluşturmak; Azerbaycan tarihi alanında araştırmacılık ve izlemecilik yönünden kendimi teşvik etmektir. Bu tez Azerbaycan tarihinin orta asır devrinin tarihi olayları, siyasî hadiseleri, devlet kuruluşları ve toprak münasebetleri, iktisadiyyatı, ticareti, şehirleri, sanatkârlığı, dış ilişkileri ile kültür ve medeniyyeti alanında yazılmış olan eserleri ihtiva etmektedir. Azerbaycan tarihinin orta asırlar devrini aydınlatacak eserlerin nisbeten zengin ve muhtelif dillerde tertib edilmiş olması ve bu kaynakların birçoğunun kütüphanelerimizde bulunmaması, bibliyografya çalışmamın sınırlı sayıda eserle yazılmasına neden olmuştur. Bütün bunlara rağmen Azerbaycan tarihi alanında araştırma yapacak olanlara, bir nebzede olsa, kaynaklar bakımından tezimin yol göstereceği ümidindeyim.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS ORTAÇA? DÖNEMİNE AİT AZERBAYCAN BİBLİYOGRAFYASI Sevda YÜCE Supervisor: Yrd.Doç.Dr.Erol KÜRKÇÜO?LU 1998, Page: 144 Jury: Yrd.Doç.Dr.Erol KÜRKÇÜO?LU My interest in Azerbaijan because of its carrying the qualification of a Turkish Country from a national, cultural and racil point of view, its keeping the Turkish culture and civilization in Caucasus Albania alive and its sincerity, love and close relationship with the Türkiye Turks lead me to stuyd the sources of Azerbaijan. The aim of this study which can be assumed as the first among the investigations on Azerbaijan history is to provide o basis for my latter studies and to motivate my self in the research of Azerbaijan history. This thesis includes the works written about the historical events, political incidents, state departments and territory relations, economy, commerce, crafttsmanship, foreign connections, culture and civilization of Azerbaijan middle age history. The arrangement (composition) of the studies, which would englighten the Azerbaijan middle age history, in different languages and their lack in our library caused my bibliography to be written with a small number of works. Nevertheless, I hope that my thesis will be helpfull with its sources for those who will make researches on Azerbaijan history.