Muhadram şairlerin şiirlerinde İslami motifler
The Islamic motives of the main mukhadram poets and their poems
  1. Tez No: 72766
  2. Yazar: MAHMUT YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KILIÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET MASTER TEZİ MUHADRAM ŞAİRLERİN ŞİİRLERİNDE İSLAMİ MOTİFLER Mahmut YAVUZ Danışman: Doç. Dr. Mustafa KILIÇLI 1998- SAYFA: 161 Jüri :Doç. Dr. Mustafa KILIÇLI Arap cahilyesinden İslami döneme geçen şairlerin muhadram isimin aldıkları ve bu şairlere muhadram dendiği bilinmektedir, bu şairlerin Kur'an'dan ve İslam toplumunun sosyal yaşantısından etkilenimlerini ölçmek maksadıyla“Muhadram Şairlerin Şiirlerinde İslami motifler”adlı tezimizde bütün şairleri irdelemek yerine bunlardan amacımızı gerçekleştirmeyi esas alarak bunlrdan sadece bir kısmım alıp hayatlarını ve şürlerindeki islami motifleri inceledik. Cahiliyeden İslami döneme geçişte müslümanlaşma sürecine giren topluma paralel bir şekilde İslam'a giren kimi şairler de müslüman olmaları esnasında Kur' an karşısında şiirlerinin almış olduğu pozisyon ve Kur'an'dan etkilenme derecesini ölçtük. Bu tez, bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE ISLAMIC MOTIVES OF THE MAIN MUKHADRAM POETS AND THEIR POEMS Mahmut YAVUZ Supervisor: Doç. Dr. Mustafa KILIÇLI 1998- PAGE: 161 Jury :Doç. Dr. Mustafa KILIÇLI Mukhadram poets who constitute the second of the four main poet groups have an important role in Arabic literature.The effect of Islam in Arabs and their social life has occured in different manners on the poets of that time. In the introduction part of this study; outlook of poets and poems in Jahiliyya is given. In the section I; Mukhadram concept and the poetry in early Islamic periods (Sadr al-Islam) are considered. In the section II; The Islamic motives of the main Mukhadram poets and their poems are analyzed.