Giysi tasarımında modüler materyal geliştirme (Yaka örneği)
Modular material development on clothing design (Collar example)
- Tez No: 469360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEN ÇORUH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada giysi tasarımında modüler materyal geliştirmek amaçlanmıştır. Bu amaçla; prova mankeninin hazırlanması, kalıp parçalarının hazırlanması ve modüler yaka materyallerinin geliştirilmesi için uygulamalar planlanmıştır. Geliştirilen giysi tasarımında modüler materyal, tasarımcının giysi tasarımı ile ilgili fikirlerini görselleştirerek kullanıcıya somut şekilde ifade edebileceği bir araç olarak tanımlanmaktadır. Uygulaması gerçekleştirilen modüler giysi tasarım materyalinin hem giysi tasarımcısına hem de tasarımcı olma sürecindeki kişilere fikirlerini görselleştirme olanağı sağlaması açısından önemlidir. Araştırmada geliştirilen materyal süreci giysi yakası özelinde ele alınmış olup; prova mankeninin hazırlanması, kalıp parçalarının hazırlanması ve modüler yaka materyallerinin geliştirilmesi işlemlerini kapsamaktadır. Giysi tasarımında modüler materyalini oyuntulu yakalar (sıfır yaka, V yaka, kare yaka, U yaka), bedenden çıkan yakalar (erkek yaka, şal yaka), takma yakalar (gömlek yaka, şömiziye yaka, dik yaka, Ata yaka) oluşturmaktadır. Materyal geliştirme sürecinde prova mankenini hazırlanması, kalıp parçalarının hazırlanması ve modüler yaka materyallerinin hazırlanması aşamalarında malzeme ve yöntem denemeleri gerçekleştirilmiştir. Bu uygulamalar sonucunda manyetik özellik kazandırılan ½ ölçekli prova mankeni, takılıp çıkarılabilen özelliğe sahip giysi kalıp parçaları ve modüler yaka materyalleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop modular material on clothing design. For this purpose; applications for the preparation of mannequins, preparation of patters and the development of modular collar materials are planned. The preparation of mannequins and patterns, and the development of modular collar materials. The modular material on the developed clothing design is defined as a means by which the designer can visualize the ideas of the clothing design and express it in concrete terms to the user. The application of the modular clothing design material is important both the clothing designer and the person in the process of being a designer to visualize their ideas. The material developed in the research is addressed in the context of the process collar; preparation of mannequins, preparation of patterns and development of modular collar materials. Modular material content on clothing design; geometrical collars (round collar, V collar, square collar, U collar), grown-on collars (notched collar, shawl collar), attached collars (stand collar, Ata collar, basic collar, shirt basic collar). During material development process, material and method were carried out during the preparation of mannequins, preparation of patterns and preparation of modular collar materials. As a result of these applications, ½-scale mannequin with magnetic, clothing patterns and modular collar materials with attachable and detachable features are obtained.