Spinal cerrahide granülosit-makrofaj koloni stimüle edici faktörün spinal füzyon üzerindeki etkisinin rat modelinde değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of granulocyte-macrophage colony stimulating factor on spinal fusion in spinal surgery in a rat model
- Tez No: 727667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ONUR AKPOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Granülosit-makrofaj koloni stimüle edici faktör (GM-CSF)'ün spinal füzyon üzerindeki radyolojik, histolojik ve manuel muayene sonuçlarına etkisini sıçanlar üzerinde değerlendirmek. Metot: Çalışmamızda 21 adet erkek Sprague Dawley sıçan kullanılanılmıştır. Sıçanlar eşit 3 gruba ayrılarak 1. Grup kontrol grubu seçilerek sadece L4-L5 posterolateral füzyon uygulanmıştır. 2. Grup sıçanlara L4-L5 posterolateral füzyon sonrası beş gün , 3. Grup sıçanlara L4-L5 posterolateral füzyon öncesi beş gün boyunca subkutan GM-CSF μg/kg uygulandı. Tüm gruplar 6. haftada sakrifiye edilerek füzyon bölgesi manuel palpasyon, radyolojik ve histolojik olarak değerlendirildi. Bulgular: Histopatolojik, radyolojik ve manuel palpasyon değerlendirme skorlarının gruplara göre anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is evaluating the effect of granulocyte-macrophage colony stimulating factor(GM-CSF) on spinal fusion in rats with histologic, radiologic and manual palpation scores. Methods: Twenty one Sprague Dawley rats used in our study. Rats divided randomly into three groups. For the first group L4-L5 posterolateral fusion was made only. (Control group) In the second group GM-CSF was given to rats after posterolateral fusion surgery for five days subcutaneously. In the third group, GM-CSF was given to rats during five days before posterolateral fusion surgery. Rats were sacrified at six weeks after surgery and fusion area evaluated with histologically, radiologically and manual palpation scores. Results: There is statistically difference in histologic, radiologic and manual palpation scores between groups. The histologic evaluation results are lower in control group than other groups.