Bipolar bozukluk ve depresyon tanılı hastalarda yeme bağımlılığı ve kronotip ilişkisi
The relationship of food addiction and chronotype in patients with bipolar disorder and depression
- Tez No: 727681
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZLEM ORHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bipolar bozukluğu (BPB) olan bireylerde sirkadiyen sistem işleyişi ve yeme davranışı sıklıkla bozulur. Kişinin içsel sirkadiyen ritmine bağlı olarak, bireyler tercih ettikleri uyku ve aktivite zamanlaması açısından farklılık gösterir; bu kronotip kavramıyla ifade edilebilir. Daha önce yapılan çalışmalarda Bipolar bozukluğu olan hastalarda kronotip özelliğinin etkisi sıklıkla incelenmiştir. Buna rağmen Bipolar bozukluk hastalarında yeme bağımlılığını araştıran nadir araştırma bulunmaktadır. Biz bu çalışmamızda bipolar bozukluk ve depresyon tanılı hastaların kronotip ve yeme bağımlılığı özellikleri açısından incelenmesini amaçlıyoruz. Gereç ve Yöntem: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Polikliniğine başvuranlar arasından DSM-5 kriterlerine göre bipolar bozukluk tanılı 60 hasta ve depresyon tanılı 60 hasta Sosyodemografik Veri Formu, Aydınlatılmış Onam Formu, Sabahçılık-Akşamcılık Ölçeği, Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği, Hollanda Yeme Davranışı Anketi, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksini doldurmuşlardır. Hamilton Depresyon Ölçeği (17 maddeli) ve Young Mani Derecelendirme Ölçeği araştırmacı klinisyen tarafından uygulanmıştır. Analizler SPSS 22 paket programında değerlendirilmiştir. Bulgular: Bipolar ve Depresyon grubunda sabahçıl-akşamcıl uyku özellikleri açısından anlamlı bir farklılık bulunamadı. İki grubun yeme bağımlılığı yönünden karşılaştırılmasında; BPB grubunun yeme bağımlısı olma oranları depresyon grubundan anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Duygusal yeme, kısıtlayıcı yeme ve dışsal yeme puanları açısından yapılan değerlendirmede, BPB hastaları depresyon hastalarından anlamlı şekilde yüksek skorlar göstermişlerdir. Kronotipler arasında yeme bağımlılığı açısından anlamlı farklılık belirlenmiştir. iv Sonuç: Çalışmamızda uyku ve yeme gibi iki önemli fizyolojik durumun önemli ve yaygın görülen psikiyatrik bozukluklardan olan bipolar bozukluk ve depresyonla ilişkisi üzerinde durulmuştur. Sirkadiyen ritimdeki farklılıkların yeme davranışlarına ve psikiyatrik bozukluklara etkisini araştıran daha geniş çaplı araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Circadian system functioning and eating behavior are often impaired in individuals with bipolar disorder. Depending on the person's internal circadian rhythm, individuals differ in their preferred timing of sleep and activity; this can be expressed with the concept of chronotype. In previous studies, the effect of chronotype feature in patients with bipolar disorder was frequently examined. However, there are rare studies investigating food addiction in bipolar disorder patients. In this study, we aim to examine patients with bipolar disorder and depression in terms of chronotype and food addiction characteristics. Materials and Methods: 60 patients with bipolar disorder and 60 patients with depression according to DSM-5 criteria, who applied to Kahramanmaraş Sütçü İmam University Medical Faculty Hospital Psychiatry Outpatient Clinic completed Sociodemographic Data Form, Informed Consent Form, Morningness-Eveningness Questionnarie, Yale Food Addiction Scale, Dutch Eating Behavior Questionnaire, Pittsburgh Sleep Quality Index. Hamilton Depression Rating Scale (with 17 items) and Young Mania Rating Scale were administered by the research clinician. Analyzes were evaluated in SPSS 22 package program. Results: No significant difference was found in terms of morningness-eveningness sleep characteristics in bipolar and depression groups. In the comparison of the two groups in terms of food addiction; The rates of food addiction in the BPD group were found to be significantly higher than the depression group. In the evaluation of emotional eating, restrained eating and external eating scores, patients with BPD showed significantly higher vi scores than patients with depression. There was a significant difference between the chronotypes in terms of food addiction. Conclusion: In our study, we focused on the relationship between two important physiological conditions such as sleep and eating, and bipolar disorder and depression, which are important and common psychiatric disorders. There is a need for more extensive studies investigating the effects of differences in circadian rhythm on eating behaviors and psychiatric disorders.