Sanat eğitiminin okul öncesi dönem çocuklarının sanat eleştirisi yapabilme ve resimleme becerilerine etkisi
The effect of art education on pre-school children's art criticism and drawing skills
  1. Tez No: 727709
  2. Yazar: SEMA ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ACER ÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi eğitime devam eden 60-72 aylık çocukların sanat eleştirisi yapabilme ve resimleme becerilerine sanat eğitiminin etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak nicel araştırma türlerinden yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Diyarbakır Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı iki kreş ve gündüz bakımevinde öğrenimine devam eden 60-72 aylık 22 çocuk oluşturmuştur. Çocuklar deney ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Resimleme Becerileri Değerlendirme Rubriği ile araştırmacı tarafından geliştirilen Sanat Eleştirisi Yapabilme Becerileri Değerlendirme Rubriği kullanılmıştır. Uygulamalara başlamadan önce çocuklardan istedikleri bir resmi çizmeleri istenmiştir. Ardından belirlenen bir sanat eseri, sanat eleştirisi yöntemi ile incelenmiştir. Uygulama aşamasında, deney grubuna araştırmacı tarafından oluşturulan Sanat Eğitimi Programı haftada iki gün olmak üzere altı hafta boyunca uygulanmıştır. Kontrol grubunda ise herhangi bir eğitim yürütülmemiştir. Uygulamanın sonunda çocuklardan tekrar bir resim çizmeleri istenerek, uygulama öncesindeki aynı sanat eseri, sanat eleştirisi yöntemi ile incelenmiştir. Uygulama öncesindeki ve sonrasındaki sanat eleştirisi süreci araştırmacı tarafından ses kaydına alınmış, çizilen resimler ve alınan ses kayıtları rubrikler kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizi için SPSS 22 Paket Programı kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; sanat eleştirisi yapabilme becerileri açısından deney ve kontrol gruplarının son test puan ortalamalarında deney grubunun lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Resimleme becerileri açısından, deney ve kontrol gruplarının ön test ve son test ortalama puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Fakat deney grubundaki çocukların ön test ve son test puan ortalamaları karşılaştırıldığında son test lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effect of art education on the ability of 60-72 months old children attending preschool education to make art criticism and drawing skills. For this purpose, quasi-experimental design, one of the quantitative research types, was used. The study group consisted of 22 children aged 60-72 months who had continued in two different kindergartens affiliated with the Diyarbakır Provincial Directorate of Family, Labor and Social Services. Children were divided into two groups as experimental and control groups. The Drawing Skills Evaluation Rubric and the Art Criticism Skills Evaluation Rubric which was developed by the researcher were used as data collection tools in the research. Before starting the applications, the children were asked to draw a picture they wanted. Then, a predetermined work of art was examined by the art criticism method. In the implementation phase, the Art Education Program developed by the researcher was applied to the experimental group two days a week for six weeks. No training was conducted in the control group. At the end of the application, the children were asked to draw a picture again, and the same artwork before the application was examined by the art criticism method. Art criticism processes before and after the application were recorded by the researcher, and the pictures drawn, and the sound recordings were evaluated by utilizing rubrics. The data were analyzed by means of the SPSS-22 Package Program. According to the findings, a statistically significant difference was found in the post-test mean scores of both groups in favor of the experimental group in terms of their ability to art criticism. In terms of drawing skills, there was no statistically significant difference between the pretest and posttest mean scores of the experimental and control groups. However, when the pre-test and post-test mean scores of the experimental group were compared, a statistically significant difference was found in favor of the post-test.