Eril ve dişil liderlik tarzları ile iş tatmini ilişkisi: Bankacılık sektörü çalışanları üzerinde bir araştırma
The relationship between male and female leadership styles and job satisfaction: A research on banking sector employees
  1. Tez No: 727725
  2. Yazar: ONUR SERDAR KESKİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜNSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Eril ve dişil liderlik diğer liderlik tarzlarına göre görece yeni liderlik tarzları olarak kabul edilmektedir. Düşünceli olma, demokratik olarak liderlik etme ve kişiler arası yönelimli olma genellikle dişil liderlik stilleri olarak anılırken, araçsal, görev yönelimli ve otokratik olma eril liderlik stilleri olarak kabul edilmektedir. Bu araştırmada, yöneticilerin astlarına karşı sergilemiş oldukları eril liderlik ve dişil liderlik türlerinin çalışanların iş tatmini seviyesine olan etkilerinin hangi düzeyde ve hangi yönde farklılaştığı sorusuna cevap aranmıştır. Bu çalışmada amaç, eril ve dişil liderlik tarzı sergilemekte olan yöneticilerin bu yaklaşımlarının çalışanın tatmini üzerindeki etkisini bankacılık çalışanları üstünde incelemektir. Bu amaçla 102 adet banka çalışanından anket toplanan veriler, Smart PLS ve yapısal eşitlik analizine tabi tutulmuştur. Bulgular; dişil liderlik içsel tatmin, eril liderlik ise dışsal tatmin üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Dişil liderlik özelliklerinden olan demokratik liderlik stili katılımcı yönetim tarzı ve çalışanların performansları hakkında geri bildirimde bulunma üzerindeki etkisi ile içsel tatminin artmasını sağlamaktadır. Eril liderlik özelliği olan otokratik liderlik stilinin etkisi ile astlarına karşı güven duygusunun olmayışı, ödül-ceza odaklı olması ve korkutma motivasyonu ile dışsal tatminin ilgi çekici olmasını sağlamaktadır. Eril liderlik 'in dışsal tatmin ile anlamlı ilişkiye sahip olmasında Türkiye`nin erkek egemen toplumu ve iş kültürü buna bir sebep olabilir.
Özet (Çeviri)
Masculine and feminine leadership are accepted as relatively new leadership styles compared to other leadership styles. Being thoughtful, leading as democratically, and being interpersonally oriented are often referred to as feminine leadership styles, while instrumental, task oriented, and autocratic are considered masculine leadership styles. In this research, an answer has been sought to the question of how and in which direction the effects of the masculine leadership and feminine leadership types that the managers exhibit against their subordinates on the job satisfaction level of the employees differ. The aim of this study is to examine the effects of these approaches of managers, who exhibit masculine and feminine leadership styles, on employee satisfaction on banking employees. For this purpose, data collected from questionnaires from 102 bank employees were subjected to Smart PLS and structural equation analysis. Results: female leadership has a positive and significant effect on internal satisfaction and masculine leadership has a positive and significant effect on external satisfaction. The democratic leadership style, which is one of the feminine leadership characteristics, provides feedback about the participatory management style and the performance of the employees and increases the internal satisfaction with its effect on the emotional commitment of the employees. With the effect of the autocratic leadership style, which is a masculine leadership feature, the lack of trust towards subordinates, its reward-punishment focus, and the motivation of intimidation ensure that external satisfaction is interesting. Turkey's male-dominated society and business culture may be a reason for masculine leadership to have a significant relationship with external satisfaction.