Ortaokul 6, 7, 8. sınıf öğrencilerinin kalıtım konusundaki kavram yanılgılarının belirlenmesi
Identifying the misconceptions of secondary school 6th, 7th, 8th grade students about heredity
- Tez No: 727724
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SAYLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Öğrencilerin formal fen bilimleri derslerine katılmadan önceki ön bilgilerinin bilinmesi ve sonraki kavramsal değişimlerinin izlenmesi son derece önemlidir. Bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinin kalıtım konusundaki kavram yanılgılarının farklı değişkenler (sınıf seviyesi, cinsiyet,anne eğitim durumu,baba eğitim durumu) açısından incelenmesidir. Genel tarama modelinin bir alt türü olan betimsel tarama modeli bu araştırmanın modelini oluşturmaktadır. Çalışma grubu, 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı Ankara İli, Keçiören İlçesi'nde Aşık Veysel Ortaokulu'nda 6.,7.,8. sınıflarda öğrenim gören toplam 361 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışma grubu uygun örnekleme ile belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak Ünlü (2015) tarafından geliştirilen çoktan seçmeli kalıtım konusu kavram yanılgısı testi kullanılmıştır. Araştırmada ortaokul öğrencilerinin kalıtım konusundaki kavram yanılgılarının farklı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmış ve çalışmada kullanılan kavram yanılgısı testi ile nicel veriler toplanmıştır. SPSS 21 istatistik analiz programı verileri analiz etmek için kullanılmıştır. Öğrencilerin kavram yanılgısı testine verdikleri cevapların genel dağılımını belirlemek için betimsel istatistik teknikleri kullanılmıştır. Test puanlarının merkezi eğilim (ortalama, mod ve medyan) ve merkezi dağılım (varyans, çarpıklık, standart sapma ve basıklık) değerleri rapor edilmiştir. Farklı gruplardaki öğrencilerin puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir fark olup olmadığını tespit etmek için parametrik analiz tekniklerinden bağımsız örneklemler için t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuç öğrencilerin kavram yanılgılarının sınıf seviyesine göre farklılık gösterdiği şeklindedir. Çalışmanın sonucunda öğrencilerin kavram yanılgıları testinden aldıkları puan ortalamaları arasında 8. Sınıflar lehine anlamlı düzeyde bir farklılık bulunmuştur. Araştırmanın bir diğer sonucu öğrencilerin kalıtım konusundaki kavram yanılgılarının cinsiyete göre farklılık gösterdiği şeklindedir. Verilen analizinden elde edilen sonuçları kız öğrenciler ile erkek öğrenciler arasında kız öğrenciler lehine anlamlı bir farklılığın olduğunu ortaya çıkarmıştır. Kız öğrencilerin kalıtım konusu kavram yanılgısı test puan ortalamaları erkek öğrencilerden daha yüksek bulunmuş ve bu durum kız öğrencilerin ilgili konuda daha az kavram yanılgısına sahip oldukları şeklinde yorumlanmıştır. Diğer bir sonuca göre, annesinin eğitim düzeyi ilkokul ve altı olanlarla annesinin eğitim düzeyi ortaokul ve üstü olan öğrencilerin kavram yanılgılarının farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, babasının eğitim düzeyi ilkokul ve altı olanlarla babasının eğitim düzeyi ortaokul ve üstü olan öğrencilerin kavram yanılgılarının farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is essential to understand students' prior knowledge before they participate in formal science courses and to track their subsequent conceptual changes. The purpose of this study is to investigate secondary school students' misconceptions about heredity in terms of various variables (grade level, gender, mother's education father's education,). The descriptive survey model, a subtype of the general survey model, was used in this study. The study group consists of 361 students, who attended to 6th, 7th, 8th grades at Aşık Veysel Secondary School in Keçiören District of Ankara Province in the 2019-2020 academic year. The study group was chosen using a suitable selection method. As a data collection tool, the misconception test on the subject of heredity, which was developed by Ünlü (2015), was used. The goal of this research is to examine the secondary school students' misconceptions about heredity in terms of several variables, and quantitative data has been obtained using the misconception test. SPSS 21 statistical analysis program was used in the analysis of the data. Descriptive statistics techniques were used to determine the general distribution of students' answers to the misconception test. Central tendency (mean, mode, and median) and central distribution (variance, skewness, standard deviation, and kurtosis) values of test scores are reported. In order to determine whether there is a statistically significant difference between the mean scores of students in different groups, t-test for samples independent of parametric analysis techniques and one-way analysis of variance (ANOVA) were used. According to the findings of the study, pupils' misconceptions differ depending on their grade level. As a consequence of the research, a significant difference in average student scores on the misconceptions test is discovered in favour of 8th graders. Another finding of the research is that students' perceptions of heredity varies by gender. The results obtained from the given analysis have revealed that there is a significant difference between female students and male students in favour of female students. Female students have received higher mean scores on the heredity misunderstanding test than male students, this is interpreted as that female students have had less misconceptions about the subject. It has been concluded that the misconceptions of the students whose education level is secondary school and above do not differ. In addition, it was concluded that the misconceptions of students whose father's education level was primary school or below and whose father's education level was secondary school and above did not differ.