Kıraat farklılıklarının İslam Hukukuna ve metodolojisine etkisi
  1. Tez No: 72774
  2. Yazar: MEHMET DAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ TETİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KIRAAT FARKLILIKLARININ İSLÂM HUKUKUNA VE METODOLOJİSİNE ETKİSİ Mehmet DAG Danışman: Yrd. Doç. Dr. Necati TETİK 1998- Sayfa: XV + 298 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Necati TETİK Bu çalışmanın amacı, Kur'ânî lafızların okunuş şekli anlamına gelen kıraatin İslâm Hukukuna ve Metodolojisine etkisini ortaya koymaktır. Kıraat farklılıklarının bu hukuk ve metodolojisi için gerçekten önemli katkıları olmuştur. Bu durumda İslâm Hu kukunun yorumlanmasında önemli yer tutan kıraat farklılıkları hukuk ekollerinin meto dolojik ayrılıklarının en önemli sebeplerinden birisi olarak değerlendirilebilir. Bu bağ lamda“mütevâtir”,“âhâd”,“müdrec”kırâatların İslâm Hukukuna ve metodolojisine etkisini saptamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS EFFECT OF VARIANT READINGS TO ISLAMIC LAW AND ITS METHODOLOGY Mehmet DAG Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Necati TETİK 1998- Page: XV + 298 Jury: Yrd. Doç. Dr. Necati TETİK It's the aim of this work to put forward effect of readings (Kırâât), which means form of readings of Qur'an's words, to the Islamic Law and its methodology. The variety of readings really provided important adventages for this law and its methodology. This position is an advantage for Islamic Law. The different readings, which are used as materials of interpretation in Islamic Law, are either“mutawatir”,“ahad”and“mudrec”reading. In this work, we tried to find out the effects of these three readings of Islamic Law.