Henry David Thoreau'nun Walden adlı eserinde insan-doğa ilişkisi
The Relationship between nature and man in H. David Threau's Walden
  1. Tez No: 72775
  2. Yazar: HARUN KARACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GENCAY GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ H. DAVID THOREAU'NUN WALDEN ADLI ESERİNDE İNSAN DOĞA İLİŞKİSİ Harun KARACA Danışman : Yrd.Doç. Dr. Gencay GENÇ 1998-SAYFA:48 Jüri : Yrd.Doç.Dr. Gencay GENÇ Bu çalışmamızda insanın ruh ve fiziki yapısını vahşi doğanın kucağında birleştirerek insanlığın kaybolan ahlaki değerlerine sahip çıkması vurgulanmaktadır. Aynı zamanda Avrupa'da, özellikle Amerika'da 1800'lü yıllann ikinci yarısında, halkın gerçeklikten uzaklaştığını, materyalizm ve kapitalizmin pençesine düşen insanları çağdaş bir toplum seviyesine ulaştırmak için doğanın önemi açıkça vurgulanmaktadır. Sanayileşme ile doğa varlığının yok edilmesinin yanı sıra insanların manevi değerleri de yok olmuştur. Bu çalışmada evrensel değerlerin tekrar kazanılması için doğaya gereken önemi vererek, insan-doğa bütünlüğünün sağlanması amaçlanmıştır. Diğer bir amaç ise, Thoreau'nun içine düştüğü ikilemi, sorunları ve bu sorunlardan kurtulma isteğini ve yaşamın doğadaki yerini vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE RELATIONSHIP BETWEEN NATURE AND MAN IN H. DAVID THREAU'S WALDEN Harun KARACA Sepervisor : Yrd.Doç. Dr. Gencay GENÇ 1998-PAGE: 48 Jury : Yrd.Doç. Dr. Gencay GENÇ In this study we investigated H. David Thoreau who united the sipirit and physical body of the human in the lap of wild-nature, the considerations of moral values of human beings have been accentuated. At the same time, In Europe and especially in the U.S.A., during the second half of 19th century, the significance of nature was emphasized to modernize the people who were deviated from reality and fell into the claws of materialism and capitalism. Moral and sipiritual values of the mankind were extinct with the destruction of nature by industrialiazation. The objective of this study is to provide a unification of human-nature in order to regain the universal values by giving real merit to it. Another objective is also to emphasize the meaning of life in the nature, frustration of Thoreau with his problems and the endeavours for the solutions of these problems.