Bireylerin ana-baba tutumları ile özgecilik düzeyleri arasındaki ilişkiler
The relations between mother-father attitudes and altruism levels of individuals
- Tez No: 72776
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SIRRI AKBABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada, bireylerin ana-baba tutumları (demokratik, otoriter, ilgisiz) ile özgecilik düzeyleri (düşük, orta, üst) arasındaki ilişkiler incelenmiştir.. Araştırmanın örneklemi 1996-1997 öğretim yılında Erzurum il merkezindeki resmi liselerin ikinci sınıflarında okuyan öğrencilerden 250 erkek 176 kız olmak üzere toplam 426 öğrenci seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilerek oluşturulmuştur. Bireylerin ana-baba tutumlarının belirlenmesinde Kuzgun (1972) tarafından geliştirilen“Ana-Baba Tutumu Envanteri”, özgecilik düzeylerinin belirlenmesinde ise Perry London ve Robert K.Bower (1968) tarafından geliştirilen ve Cantez, Aşkın, Akbaba (1991) tarafından Türkçe' ye uyarlanması ve standardizasyonu yapılan“Özgecilik ölçeği”kullanılmıştır. Ana-Baba Tutumu Envanteri ile öğrencilerin Demokratik,Otoriter ve ilgisiz ana-baba tutumu boyutlarından aldıkları puanları belirlenerek;her ana-baba tutumu boyutunun bireyin özgecilik düzeyine (düşük, orta, üst) göre bir değişiklik olup oluşmdığına bakılmıştır. Ayrıca cinsiyet ve sosyo-ekonomik faktörlerin de bireylerin özgecilik düzeyleriyle ilşkileri araştırılmıştır. Elde edilen bulgular, bireylerin ana-baba tutumları (demokratik, otoriter, ilgisiz) ile özgecilik düzeyleri (düşük, orta, üst) arasında anlamlı bir ilişkinin bulunduğunu göstermiştir. Ayrıca cinsiyet ve sosyo ekonomik faktörlerin de bireylerin özgecilik düzeylerini etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between mother-father attitudes (democratic, authoritarian, indifferent) and the altruism levels (lower, average, upper) of indivuduals were examined. 250 male and 176 female, total 426 students who are studying in the second class of the high schools in the Erzurum city centre in 1996-1997 teaching year were randomly chosen for the sampling of the study. The mother-father attitudes of the indivudals were determined by using“Mother-Father Attitude inventory”developed by Kuzgun (1972) and their altruism levels were found out by using“Altruism Level Scala”developed by Perry London and Robert K. Bower (1968) and translated and adapted into Turkish by Cantez, Aşkın, Akbaba (1991). According to“Mother-Father Attitude inventory”, the student secores in Democratic, authoritarian and indifferent mother-father attitude were found and then whether each mother-father attitude differs in terms of the altruism level (lower, average, upper) of indivuduals was examined. According to findings, a significant relationship between the mother-father attitudes ((democratic, authoritarian, indifferent) and the altruism levels of the individuals was found. Besides, it was determined that socio-economic and sex factors affected the altruism levels of the individuals.