İslâm varlık ve mantık düşüncesinde izafet anlayışı: Kindî ve Farabî örneği
The concept of relativity in Islamic logic and ontology a case study of al-Kindî and al-Fârâbî
  1. Tez No: 727774
  2. Yazar: MERVE DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT SELİM SARUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tezimizin amacı, İzafet kavramını kategorik ve ontolojik anlamda İslam filozoflarından Kindi ve Fârâbi'nin felsefi sistemlerindeki konumunun tahlilidir. Fârâbî'ye göre Görelik, biri diğerine kıyasla söylenen iki şey arasında olan nispettir. Bu nispet iki şeyden biri için alınır ve ikinciye kıyasla söylenir. Kindî'ye göre ise Kindî'ye göre izafet; her birinin varlığı diğerinin varlığıyla anlaşılan iki şey arasındaki ilişkidir. Kindî izafet kavramını fiziki aleme de uygulamıştır. Buna göre alemdeki zaman, mekân, hareket ve cisim birbirlerine görelidir. Bununla beraber kendi içlerinde de görelidirler. İslam düşünce tarihinde bunu yapan ilk filozof olması hasebiyle dikkatimizi çeken bu konuyu elimizdeki argümanlarla açıklamaya çalıştık. Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konumuza temel oluşturması için, kategoriler ve izafet kavramlarının daha genel çerçevede izah etmeye çalıştık. Birinci ve ikinci bölümde de filozoflarımızın ilgili düşüncelerini aktardık. Sonuç kısmında da konumuzu toparlayarak tezimize son verdik.
Özet (Çeviri)
The aim of our thesis is to analyze the position of the concept of relativity in the philosophical systems of the Islamic philosophers Kindi and Fârâbî, in a categorical and ontological sense. According to Fârâbî, relativity is the ratio between two things, one of which is compared to the other. This proportion is taken for one of two things and is said in comparison to the second. According to Kindî, relativity is the relationship between two things, the existence of each things was understood by the existence of the other. Kindî applied the concept of relativity to the physical realm as well. Accordingly, time, space, motion and object in the world are relative to each other. They are also relative in themselves. We tried to explain this issue, which attracted our attention because he was the first philosopher to do this in the history of Islamic thought, with the arguments we have. Our thesis consists of three parts. In the introduction, we tried to explain the concepts of categories and relativity in a more general framework to form a basis for our subject. In the first and second sections, we conveyed the thoughts of our philosophers about the subject. In the conclusion part, we concluded our thesis by summarizing our subject.