Sağlık konusunda Twitter üzerinden yapılan paylaşımlar ve ülkeler bazında bir araştırma
The research of the tweets including health subject and based on various countries
- Tez No: 727775
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İstatistik, İşletme, Communication Sciences, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İnsanlar deneyimlerini erişim kolaylığı ve ekosistemi olan sosyal medya araçlarında paylaşabilmekte, böylece karşılıklı etkileşimde bulundukları kişiler ve topluluklar ile üstel artan veri yığınlarına neden olunmaktadır. Geçen kısa süre içerisinde küresel olarak yaşanan salgın, sağlık bazında veri yığınlarına neden olmuş, münferit değişkenler ile son kullanıcıların analizlerinin yapılmasını sağlamıştır. Bu tez çalışmasında seçilen bir sosyal medya aracı üzerinden sağlık bazında atılan ilgili zamandaki paylaşımlar veri gürültüsünden arındırılıp analiz edilmiş ve görselleştirilmiş olup, ülkeler bazında salgın sürecinde sağlık konusundaki paylaşılan düşüncelerin durumu ve yorumlanması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
People can share their experiences on social media tools with ease of access and ecosystem, thus causing exponentially increasing data stacks with the people and communities they interact with. The global epidemic in a short period of time has led to data stacks on the basis of health, enabling the analysis of individual variables and end users. In this thesis, the shares at the relevant time on health basis through a selected social media tool were analyzed and visualized after data cleaning, and the status and interpretation of the shared thoughts on health at the time of the epidemic on the basis of countries were provided.