A matheuristic approach for the liner ship scheduling and container routing problem with transit time sensitive demand
Taşıma sürelerine duyarlı tarifeli gemi çizelgeleme ve konteyner rotalama problemi için matsezgisel bir yaklaşım
- Tez No: 727806
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH YALÇINDAĞ, PROF. DR. DİLEK TÜZÜN AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle deniz taşımacılığı sektöründe giderek artan ticari yük taşımacılık hacmi çerçevesinde, gerek operasyonel, gerekse taktik ve stratejik düzeylerde doğru kararlar alınmasını sağlayacak yöneylem araştırması tabanlı karar destek sistemlerinin kullanımı büyük önem kazanmıştır. Bu bağlamda, deniz taşımacılığı alanında belirli bir gemi donanması ile taktik düzeydeki gemi tarifelerinin planlaması ve yük konteynerlarının operasyonel ihtiyaçlar doğrultusunda rotalanması, çözümlenmesine ihtiyaç duyulan temel problemdir. Bu problemlerin eş zamanlı olarak ele alınması, karlılık, operasyonal maliyetler ve servis kalitesi ölçütleri tabanlı kaliteli çözümlerin elde edilmesi açısından büyük bir önem taşımaktadır. Benzer şekilde, gemi çizelgesindeki taşıma süreleri ve müşteri talep yapısı da çözüm sürecinde göz önünde bulundurulması gereken önemli konulardır. Bu bütünleşik problem, tarifeli gemi çizelgeleme ve konteyner rotalama problemi TGÇKRP olarak tanımlanmıştır. NP-zor karmaşıklıkta olan TGÇKRP probleminin genelde makul bir sürede optimal çözümü mümkün değildir. Bu çalışmada, bütünleşik TGÇKRP problemi için, taşıma sürelerinin müşteri talebine etkisini de dikkate alan matsezgisel bir çözüm yaklaşımı geliştirilmiştir. Bu amaçla, taşıma sürelerine duyarlı tarifeli gemi çizelgeleme ve konteyner rotalama problemi matsezgisel bir çerçevede aşamalı olarak değişken komşuluk arama (DKA) algoritması yardımıyla çözülmüştür. Geliştirilen TGÇKRP matsezgiselinin başarımı örnek problemler üzerinde uygulanarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with globalization, due to the gradual growth in commercial cargo volumes in maritime transportation, the use of operations research based decision support systems has gained great importance. Employment of proper transportation models incorporating cost and service quality considerations ensures that the right decisions are made at operational, tactical, and strategic levels. In this context, for an available transportation fleet, tactical planning of ship schedules and the routing of containers depending on the operational needs constitute the main problems to be solved in maritime transportation. Simultaneous handling of these problems is of great importance for obtaining high quality solutions based on the revenue, operational costs, and service quality measures. Similarly, transit times of the schedule and customer demand pattern are also important issues, which should be considered within the solution process. The problem under consideration is described as the integrated Liner Ship Scheduling and Container Routing Problem (LSSCRP). Since the problem is of NP-hard complexity, its optimal solution in a reasonable time is not possible in general. In this thesis, a matheuristic solution approach for the integrated problem LSSCRP is developed, where the effect of the transit times on customer demand is taken into consideration. For this purpose, the liner ship scheduling and the container routing with transit time sensitive demand are solved iteratively in a matheuristic framework employing a variable neighborhood search (VNS) algorithm. The performance of the developed LSSCRP matheuristic is tested on a set of different problems.