Elektrik güç sistemlerinde aşırı akım röle koordinasyon probleminin sezgisel algoritmalar kullanarak çözümü
Solution to overcurrent relay coordination problem in electrical power systems by using heuristic algorithms
  1. Tez No: 727818
  2. Yazar: ABUSOBITI RAJAB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK URAZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada deniz yırtıcıları algoritması (MPA) kullanılarak elekrik güç sistemlerinde aşırı akım röle koordinasyon problemi (AARKP) çözülmüştür. AARKP, oluşabilecek aşırı akım durumlarında güç sistemini korumak için sistemdeki tüm aşırı akım rölelerinin devreye girme sürelerinin toplamını en küçük yapan röle ayarlarının bulunduğu doğrusal olmayan bir kısıtlı optimizasyon problemidir. Öncelikle AARKP'nin matematiksel modeli tanımlanmıştır. Sonrasında, sırasıyla, 3 baralı, 6 baralı ve 8 baralı test sistemlerinde tanımlanmış AARKP problemleri MPA ile çözülmüştür. Elde edilen sonuçları kıyaslamak için, aynı problemler, genetik algoritma (GA) ve diferansiyel evrim algoritması (DEA) kullanılarak da çözülmüştür. Elde edilen sonuçlar, MPA'nın GA ve DEA'ya çözüm kalitesi ve çözüm süresi bakımından üstünlük sağladığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the overcurrent relay coordination problem (AARKP) in electrical power systems is solved by using the marine predator algorithm (MPA). AARKP is a nonlinear constrained optimization problem to achieve the relay settings that minimize the sum of the activation times of all overcurrent relays in the system to protect the power system in case of overcurrent conditions. First of all, the mathematical model of AARKP is defined. Afterwards, AARKP problems are solved in 3 bus, 6 bus and 8 bus test systems, respectively, In order to compare the obtained results, the same problems are also solved by using genetic algorithm (GA) and differential evolution algorithm (DEA). The results show that MPA outperforms GA and DEA in terms of solution quality and solution time.