Sistemik skleroz hastalarında telerehabilitasyon tabanlı egzersiz programının etkileri
The effects of telerehabilitation based exercise program in patients with systemic sclerosis
- Tez No: 727819
- Danışmanlar: PROF. DR. DERAN OSKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışmanın amacı, sistemik skleroz (SSc) hastalarında telerehabilitasyon tabanlı egzersiz programının etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya 46 SSc hasta dahil edildi. Hastalar randomize kontrollü olarak telerehabilitasyon ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Sadece tedavi grubundaki hastaların görebileceği şekilde klinik pilates temelli egzersizlerden oluşan Youtube videoları sisteme yüklendi. Telerehabilitasyon grubunda; her gün günde iki seans olmak üzere sekiz hafta boyunca egzersiz programı uygulandı. Haftada bir kez olmak üzere hastalar ile görüntülü görüşüldü. Kontrol grubuna; telerehabilitasyon grubu ile aynı egzersizler verildi ve sekiz hafta boyunca egzersizleri düzenli yapmaları söylendi. Egzersizlerin anlatıldığı broşür verildi ve egzersizler öğretildi. Tüm hastaların çalışma başlangıcında ve sekizinci haftanın sonunda ağrı, yorgunluk, fiziksel aktivite, anksiyete-depresyon, uyku ve yaşam kalitesi seviyeleri değerlendirildi. Hasta grupların demografik ve klinik özellikleri benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effect of telerehabilitation-based exercise program in patients with systemic sclerosis (SSc). Forty-six SSc patients were included in the study. The patients were randomly divided into two groups as telerehabilitation group and control group. Videos consisting of clinical pilates-based exercises were designed by investigators and uploaded to the Youtube so that only the patients in the telerehabilitation group could see it. In the telerehabilitation group; an exercise program was applied twice daily for eight weeks and video interviews were conducted with the patients once a week. In the control group; the same exercises were printed on paper brochures and patients were instructed for their application by the same investigators in the form of a home exercise program to be continued for eight weeks Pain, fatigue, physical activity, anxiety-depression, sleep and quality of life levels were evaluated in all patients at the beginning of the study and at the end of eight weeks. Demographic and clinical features of the patient groups were similar (p>0.05).