Renklendirme solüsyonlarında bekletme süresinin monolitik zirkonya restorasyonların optik özelliklerine etkisi
Effect of coloring liquid dipping time on the optical properties of monolithic zirconia restorations
  1. Tez No: 727817
  2. Yazar: CEYDA BAŞAK İNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL NEMLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, translusensi özelliğine sahip renksiz monolitik zirkonyanın farklı renk tonlarındaki solüsyonlar ile farklı sürelerde renklendirildikten ve farklı yüzey işlemleri uygulandıktan sonra, kendinden renkli monolitik zirkonyaya göre optik özelliklerindeki değişimin incelenmesidir. Çalışmada tüm zirkonya bloklardan 1 mm kalınlığında örnekler hazırlandı. 3 dk, 5 dk ve 7 dk solüsyonlarda bekletilen ve daha sonra glaze ve mekanik polisaj uygulanan örnek grupları her grupta 10 adet olacak şekilde oluşturuldu. Örneklerin renk ölçümü D65 aydınlatma koşulları altında aynı ortamda taşınabilir spektrofotometre cihazı ile yapıldı. TP (translusensi parametresi), OP (opalesans parametresi) ve KO (kontrast oranı) CIE L* a* b* sistemine göre elde edilen renk değerleri kullanılarak hesaplandı. Elde edilen verilerin normalliği Shapiro-Wilk testi ile kontrol edildi. Uygulanan solüsyonun renk tonu, renklendirme süresi ve uygulanan yüzey işlemlerinin etkisi üç yönlü varyans analizi (three-way ANOVA) kullanılarak değerlendirildi. Elde edilen bulgulara göre renklendirme işleminin, solüsyonun renk tonunun ve uygulanma süresinin monolitik zirkonyanın TP, OP ve KO parametrelerini istatistik olarak anlamlı etkilediği ve renklendirme solüsyonu uygulanmasıyla TP değerlerinin azaldığı tespit edildi. Mekanik polisaj uygulanan grupların glaze uygulananlara göre genellikle OP değerleri daha yüksek, TP değerleri daha düşük bulundu. Bu çalışmanın sonuçlarına göre yüksek translusensi özelliği gerektiren vakalarda kendinden renkli blokların tercih edilmesi ve istenen optik özellikleri sağlamak amacıyla yüzey işlemi olarak glaze uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to assess the change in optical properties of translucent monolithic zirconia after coloring the material with different dipping times and application of different surface treatments. All specimens were prepared from zirconia blocks with a thickness of 1 mm. Specimens were dipped in the coloring liquids for 3 min, 5 min, and 7 min and then divided into two according to surface treatments (n=10). Surface treatments such as glaze and mechanical polishing were applied and the portable spectrophotometer device was used to measure the color parameters of the specimens under the D65 lighting condition. Using the color values obtained from the CIE Lab system, the TP (Translucency Parameter), OP (Opalescence Parameter), and CO (Contrast Ratio) were calculated. The normality of the data was checked with the Shapiro-Wilk test. Three-way analysis of variance (ANOVA) was used to assess the effect of coloring time, liquid shade, and surface treatments. According to the results, the impacts of liquid shade and dipping time on the TP, OP, and CO parameters of monolithic zirconia were statistically significant, and the TP values were reduced with the application of coloring liquid. Mechanical polishing groups had higher OP values and lower TP values than glazed groups. In cases where high translucency is needed, preference of self-colored blocks and applying glaze as a surface treatment to achieve the desired optical properties is recommended.