İhracat kazançlarında istikrarsızlık problemi (Gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye üzerine bir uygulama)
Export instability an emprical study on LDCs and Turkey
  1. Tez No: 72785
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL DEĞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İHRACAT KAZANÇLARINDA İSTİKRARSIZLIK PROBLEMİ GOÜ'ler ve Türkiye Üzerine Bir Uygulama Mustafa Kemal Değer Danışman: Doç. Dr. Erol ÇAKMAK 1998, Sayfa :94 Jüri: Doç. Dr. Erol ÇAKMAK Gelişmekte olan ülkelerde (GOÜ) ekonomik kalkınmada gerekli yatırımların yapılabilmesi için ihtiyaç duyulan fonların iç tasarruflarla karşılanamaması, dış alem gelirlerine olan ihtiyacı artırmaktadır. Bununla birlikte GOÜ'ler, talebinin fiyat ve gelir esnekliği nispeten düşük malları ihraç etmektedirler. Bu tür malların dünya piyasalarındaki payı, her geçen gün azalmaktadır. Ayrıca, bu tür malların ihracatı önemli ölçüde istikrarsızlık içermektedir. Öte yandan, GOÜ'lerin ihraç mallarının ve ihracat yaptıkları ülkelerin sayısı da görece sınırlıdır. Uluslararası iktisat literatüründe mal yoğunlaşması ve coğrafi yoğunlaşma olarak adlandırılan bu durum, ihracat kazançlarında istikrarsızlığın temel nedenlerini teşkil etmektedir. Bu çalışma, GOÜ'lerde ihracat kazançlarındaki istikrarsızlık sorununun nedenlerinin incelenmesi yanında, bu sorunun ekonomik büyüme üzerindeki etkilerinin ampirik olarak analiz edilmesini de hedeflemektedir. Çalışma, üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ihracat kazançlarındaki istikrarsızlığın nedenleri ve bu durumun ekonomik büyüme üzerindeki etkileri incelenmektedir. ikinci bölüm, bu konu ile ilgili olarak gerçekleştirilen teorik ve uygulamalı literatürün analitik bir incelemesine ayrılmıştır. Literatürde istikrarsızlığın ölçülmesine yönelik endekslerin tarihsel süreç içinde gösterdiği evrim incelenmekte ve istikrarsızlığın etkilerini araştırmaya yönelik modeller karşılaştırmalı olarak analiz edilmektedir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde, ihracat kazançlarındaki istikrarsızlık sorununun ekonomik büyüme üzerindeki etkileri GOÜ'ler ve Türkiye için yatay-kesit ve zaman serisi verileri ile test edilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS EXPORT INSTABILITY AN EMPRICAL STUDY ON LDCs AND TURKEY Mustafa Kemal Değer Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Erol ÇAKMAK 1998, Pages : 94 Jury: Assoc. Prof. Dr. Erol ÇAKMAK Due to the fact that the funds reguired for investments in order to realize economic development in LDCs could not be financed through domestic savings, foreign exchange earnings become more and more important. LDCs, however, generally exports goods which are comparatively low in the elasticities of income and price. On the other hand, the share of this kind of goods in the World market are continualy decreasing. Besides, the exports of those goods suffer from a serious instability problem in their foreign exchange earnings. In addition to this problem, the numbers of both goods exported by LDCs and the countries of destination are comparatively limited. This is called concentration of commodities and geography in the literature of international economics and assumed one of the main reasons for export earnings instability. This thesis aims at investigating the reasons for export instability problem in LDCs and analysing its effects on economic growth, emprically. It has three distinct parts. In the first part, the reasons for exports earnings instability and its effects on economic growth is theoretically studied. The second part is devoted to an analytical investigation of theoretical and emprical literature related to this subject. In this part, the evolutionary process of indices developed in the literature to measure instability is studied and the models established to analyze the effects of instability are comparatively discussed. In the last and third part of the thesis, the effects of export instability on economic growth are tested on LDCs and Turkey through analyses based on both time series and cross-sectional data.