Tamsayılı programlama modeli ve uygulaması
Integer programming and an application
- Tez No: 72784
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞULE ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TAMSAY1LI PROGRAMLAMA VE UYGULAMASI Emrah TALAŞ DANIŞMA: Prof. Dr. Şule ÖZKAN 1998 Sayfa: 67 Jüri: Prof. Dr. Şule ÖZKAN Günümüz işletmecilik anlayışının en önemli unsurlarından biri, kaynakları en verimli şekilde kullanmaktır. Bunun için işletmeler maksimum kârı veya minimum maliyeti sağlayacak yöntemleri kullanmak zorundadırlar. Yöneylem Araşürması'nda bu işleme yönelik en fazla uygulama alam bulan yöntem, Lineer Programlama modeli ve bunun özel bir hali olan Tamsayılı Programlama modelidir. Bu araştırmada Tamsayılı Programlama modeli incelenmiştir. Bunun için önce Lineer Programlama modeli açıklanmaya çalışılmıştır. Lineer Programlama modelinin matematiksel ifadesi, varsayımları ve çözüm teknikleri anlatılmıştır. Daha soma Tamsayılı Programlama modeli, önemi, uygulama alanları ve çözüm teknikleri anlatılmaya çalışılmıştır. Lineer Programlama modelini ve Tamsayılı Programlama modelini özetle şu şekilde ifade edebiliriz. Lineer Programlama, eldeki sınırlı kaynakların en iyi dağılımmı belirlemek için kullanılan matematiksel bir tekniktir. Tamsayılı Programlama ise eldeki sınırlı kaynakların en iyi dağılımım belirlerken sonuçların tamsayılı olması için kullanılan matematiksel bir tekniktir. Araştırmanın uygulaması Ergaz Anonim Şirketinde yapılmıştır. Tüp üretiminde kullanılan hammaddelerin optimal bileşimi sağlanarak maksimum kân sağlayacak üretim miktarı bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS INTEGER PROGRAMMING AND AN APPLICATION Emrah TALAŞ Supervisor: Prof. Dr. Şule ÖZKAN 1998, Pages: 67 Jury : Prof. Dr. Şule ÖZKAN One of the most important elements of today's business understanding is to use resources in the most productive way. Therefore, firms have to use the methods which will provide maximum profit and minimum cost. To achieve these aims, the most widely used models in Operations Research are Linear Programming and Integer Programming, which is a special type of Linear Programming. In this applied study, Linear Programming model has been explained first. Mathematical indications, assumptions, and solution techniques of Linear Programming have been introduced. Then, importance, application fields and solution techniques of Integer Programming have been explained. Difference between Linear Programming and Integer Programming could be stated as follows: Linear Programming model is a mathematical technique used to determine optimal distribution of limited resources. However, Integer Programming is a mathematical technique used to make results of analysis integer while determining optimal distribution of limited resources. An applied study has been performed to demonstrate integer programming in Ergaz Company. By finding out optimal composition of raw materials used in LPG container, it has been reached the amount of production providing maximum profit.