Polimer malzemelerin fiziksel buhar biriktirme yöntemiyle alüminyum kaplanması ve parametrelerin araştırılması
Vacuum metallization of polymer materials with physical vapor deposition method and investigation of parameters
- Tez No: 727861
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULMECİT GÜLDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Hafif olması, karmaşık geometrilerde üretilebilmesi ve ucuz olması nedeniyle plastikler endüstriyel uygulamalarda oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Buna karşın polimer malzemeler ışığı soğurduğu için dekoratif amaçlı uygulamalar için uygun değildir. Bu eksikliği kaplamalar kullanılarak önlenmeye çalışılmaktadır. Polimer malzemeler yüksek sıcaklıkta sıvı faza geçtiğinden dolayı yüksek sıcaklıkta yapılan kaplamalara uygun değildir. Bu nedenle düşük sıcaklıkta kaplama yapmaya imkan veren fiziksel buhar biriktirme yöntemi polimerlerin kaplanmasında en sık kullanılan yöntemlerden birisidir. Bu çalışmada kaplamanın polimere bağlanmasını sağlayan iyonik deşarj prosesi, kaplamanın gerçekleştiği buharlaşma prosesi ve kaplama kalınlığının etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Polymeric materials are widely used in industrial applications due to their light weight, complex geometries and cheapness. However, polymer materials are not suitable for decorative applications as they absorb light. This deficiency is tried to be prevented by using coatings. Polymer materials are not suitable for coatings made at high temperatures because they pass into the liquid phase at high temperatures. For this reason, the physical vapor deposition method, which allows coating at low temperatures, is one of the most frequently used methods for coating polymers. In this study, the effects of the ionic discharge process that ensures the bonding of the coating to the polymer, the evaporation process in which the coating takes place and the polymer coating made for the coating to last longer have been investigated.