Endüstriyel tasarım süreçlerinde teknoloji tabanlı iş birliği ve etkilerinin araştırılması
Research on technology based collaboration and its effects in industrial design processes
  1. Tez No: 727871
  2. Yazar: GÖZDE ULUÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TOĞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tasarım, multidisipliner ve arabulucu bir alan olduğu için, diğer disiplinler ile iş birliği halinde çalışması gerekmektedir. Bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT), sürekli değişen ve gelişen dijital çağın getirdiği yenilikler sonucunda gündelik hayatımızın da önemli bir parçası olmaya başlamıştır. Bu teknolojilerin hayatımıza girmesi ile birlikte, endüstriyel tasarım süreci ve bu sürecin çıktıları olan ürünler de değişime uğramıştır ve uğramaya devam etmektedir. Bu bağlamda incelendiğinde, farklı tasarımcıların farklı lokasyonlarda yer ve zamandan bağımsız olarak, etkileşim içerisinde çalışabilmesi mümkün hale gelecektir. Bu sayede, yapılan çalışmaların bir noktadan diğerine aktif bir şekilde aktarılabiliyor olmasının, tasarım süreçlerindeki yaşanması muhtemel sorunların önüne geçmeye yönelik bir çözüm haline geleceği öngörülmektedir. İnternet erişiminin olduğu herhangi bir yer ve zamanda istenilen verilere ulaşılma durumu, bulut teknolojisi ön plana çıkarmaktadır. Bu çalışma ile, bulut teknolojilerin gelişimi ile ortaya çıkan ve çok sayıda tasarımcının aynı proje üzerinde eş zamanlı çalışmasına imkan sağlayan bulut tabanlı teknolojiler ve iş birliğinin, endüstriyel tasarımcı ve tasarım süreci üzerindeki günümüzde ve gelecekteki etkilerine yönelik bir çalışma yapılması amaçlanmıştır. Endüstriyel tasarım süreçlerinde bulut tabanlı iş birliğine yönelik literatür taramasını takiben, sektörde faaliyet gösteren 10 firma ile nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak, teknolojinin tasarım süreçlerine etkisi üzerinden özellikle dijital teknolojilerdeki gelişmelerle birlikte endüstriyel tasarım alanında faaliyet gösteren firmaların tasarım ve iş akış süreçleri analiz edilmiştir. Firmaların, bulut teknolojileri hakkında bilgi sahibi olmalarıyla birlikte; tasarım ve iş akış süreçlerinde bu teknolojilere çok fazla yer vermediği görülmüştür. Ayrıca, bulut teknolojisine duyulan güvenlik endişesinden ve tam olarak hakim olunmamasından ötürü, tasarım dünyasının bulut teknolojilerine olan mesafesi de bir başka tartışma konusu oluşturmaktadır. Bu çalışmaya göre, tasarım sektöründe, bulut teknolojilerinin kullanımının sağladığı avantajların ve buna yönelik iş yapma modellerinin incelenmesi ve bu alana yönelik yapılacak çalışmalar endüstriyel tasarım açısından önemli bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since design is a multidisciplinary and mediator area, it requires working in collaboration with other disciplines. Information and communication technologies (ICT) have become an important part of our daily lives as a result of the innovations brought by the ever-changing and developing digital age. With the introduction of these technologies into our lives, the industrial design process and the products that are the outputs of this process have changed and continue to change. Accordingly, it will be possible for different designers to work in interaction at different locations, regardless of time and place. In this way, it is foreseen that the active transfer of the works from one place to another will become a solution to prevent possible problems in the design processes. The ability to access the desired data at any place and time with internet access, brings the cloud technology to the forefront. The aim of this study is to reveal the present and future effects of cloud-based technologies and collaboration, industrial designer and design process, which emerged with the development of cloud technologies and allow many designers to work on the same project simultaneously. In addition to the literature review for the cloud-based collaboration in industrial design processes, semi-structured interviews with 10 companies operating in the sector were conducted. With the effect of developing digital technology on design processes, the design and work flow processes of companies operating in the field of industrial design were analyzed. It has been observed that although companies have knowledge about cloud technologies, these technologies are not included much in the design and workflow processes. Furthermore, concerns about the security of cloud technology arising from the lack of full knowledge of cloud technology and the distance of the design world to cloud technologies are another discussion topic. According to this study, it is important for industrial design to examine the advantages of using cloud technologies in the design sector and the business models for this and the studies to be carried out in this field.