Üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı ve duygusal yeme tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relationship between social media addiction and emotional eating attitudes in university students
  1. Tez No: 727872
  2. Yazar: NAZLI DENİZ GÖKALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM MESTÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılıkları ile duygusal yeme tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yapılan araştırmanın evrenini, Adana ili; örneklemini ise gönüllü olarak katılım sağlayan 18-27 yaş aralığında 300 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. 300 kişilik örneklem; 165 kadın, 135 erkek katılımcıdan oluşmaktadır. Yürütülen araştırmada veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Medya Bağımlılığı-Yetişkin Formu ve Duygusal Yeme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verileri betimleyici analiz, bağımsız gruplar için t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve regresyon analizi yöntemleriyle analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, katılımcıların yaş ve cinsiyet değişkenleri ile sosyal medya bağımlılıkları ve duygusal yeme tutumları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Katılımcıların bildirdikleri ekonomik düzeyleri ile sosyal medya bağımlılıkları ve duygusal yeme tutumları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ek olarak, katılımcıların annelerinin eğitim düzeyleri ile duygusal yeme tutumlarının ilişkili olduğu; babalarının eğitim düzeyleri ile de sosyal medya bağımlılıklarının ve duygusal yeme tutumlarının ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan regresyon ve korelasyon analizleri sonucunda sosyal medya bağımlılığının ve sosyal medya bağımlılığı alt boyutlarının duygusal yeme tutumunu anlamlı şekilde yordadığı ve aralarında pozitif yönlü ilişki olduğu saptanmıştır. Katılımcıların aktif kullandıkları sosyal medya ağları ile sosyal medya bağımlılıkları ve duygusal yeme tutumları arasındaki ilişki t-testi analizi ile incelenmiştir. Sonuç olarak; Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat, Pinterest, LinkedIn ve Tumblr uygulamalarını aktif şekilde kullananların sosyal medya bağımlılığı skorları daha yüksek bulunmuştur. Facebook, Twitter, Snapchat, Pinterest ve LinkedIn uygulamalarını aktif kullananların ise duygusal yeme skorları daha yüksek bulunmuştur. Katılımcıların gün içerisinde sosyal medyada geçirdikleri saat bazlı süre değişkeni ile sosyal medya bağımlılığı ve duygusal yeme tutumlarının da pozitif yönde anlamlı ilişki gösterdiği saptanmıştır. Araştırma bulguları, sosyal medya bağımlılığının duygusal yeme tutumu ile ilişkili olduğunu doğrular niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between university students' social media addiction and their emotional eating attitude. The universe of the research, Adana province; The sample consisted of 300 university students between the ages of 18-27, who voluntarily participated. Sample of 300 people; It consists of 165 women and 135 men. As a data collection tool in the research conducted; Personal Information Form, Social Media Addiction-Adult Form and Emotional Eating Scale were used. Research data were analyzed using descriptive analysis, t-test for independent groups, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation and regression analysis. According to the analysis results, there is no significant relationship between the age and gender variables of the participants and their social media addiction and emotional eating attitudes. A significant relationship was found between the economic levels reported by the participants and their social media addiction and emotional eating attitudes. In addition, it was found that the education levels of the mothers of the participants and their emotional eating attitudes were related; It was concluded that the education level of their fathers was also related to their social media addiction and emotional eating attitudes. Social media addiction and sub-dimensions of social media addiction significantly predicted emotional eating attitude through regression analysis. As a result of the correlation analysis, it was found that there is a positive significant relationship between social media addiction and emotional eating attitude. The relationship between the social media networks actively used by the participants and their social media addiction and emotional eating attitudes was examined by t-test analysis. As a result; Social media addiction scores of those who actively use Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat, Pinterest, LinkedIn and Tumblr applications were found to be higher. Emotional eating scores of those who actively use Facebook, Twitter, Snapchat, Pinterest and LinkedIn applications were found to be higher. It was determined that the time-based variable spent on social media during the day and social media addiction and emotional eating attitudes also showed a significant positive relationship. Research findings confirm that social media addiction is related to emotional eating attitude.