Erişkin romatid artrit hastalarında fibrinojen benzeri protein 1(FGL1) düzeyinin hastalık aktivitesi ile ilişkisi
Relationship of fibrinogen-like protein 1 (FGL 1) level with disease activity in patients with adult rheumatoid arthritis
- Tez No: 727874
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJGAN GÜRLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Romatoid artrit, başta eklemler olmak üzere pulmoner, kardiyovasküler, oküler ve kutanöz tutulum yapabilen inflamatuvar ve otoimmün bir hastalıktır. Romatoid artrit'de inflamasyonun neden olduğu komplikasyonlar morbidite ve mortalite ile ilişkilidir. RA tanısı koymak ve hastalık aktivitesini değerlendirmek için klinik bulgular ile birlikte RF, Anti-CCP, CRP, ESH gibi birden fazla biyobelirteç kullanılmaktadır. RA'da hem tanı hem de aktivite değerlendirmede tek başına kullanılabilecek ya da mevcut biyobelirteçleri destekleyecek yeni biyobelirteçlerin ortaya çıkarılması güncel çalışmaların ilgi odağıdır. Fibrinojen Like Protein 1(FGL1) proteini primer olarak hepatositlerden salgılanan, fibrinojen süperailesinin bir üyesidir. Yapılan çalışmalarla FGL1'in akut faz proteini gibi davranma özelliğinin olduğu ve antijen spesifik T hücrelerinde bir immün inhibitör reseptörü olan lenfosit aktivasyon geni 3 (LAG-3) için önemli bir inhibitör ligand olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle FGL1 RA gibi kronik inflamasyon ile karakterize, otoimmün bir hastalığın tanısında ve hastalık aktivitesinin takibinde yeni bir belirteç olabilir. Çalışmamızda erişkin RA hastalarında FGL1 düzeylerinin hastalık tanısı, hastalık aktivitesi, CRP, ESR ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza 18-65 yaş aralığında 54 aktif RA hastası, 54 remisyonda RA hastası ve 56 sağlıklı erkek ve kadın dahil edildi. Kalp yetmezliği, malignite öyküsü, akut enfeksiyon öyküsü, kronik karaciğer hastalığı, amiloidoz, tiroid hastalığı, gebelik durumu, son altı ay içinde akut koroner sendrom öyküsü, GFR
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis is an inflammatory and autoimmune disease that can involve primarily joints, but also pulmonary, cardiovascular, ocular and cutaneous. Complications caused by inflammation in rheumatoid arthritis are associated with morbidity and mortality. Multiple biomarkers such as RF, Anti-CCP, CRP, ESH are used together with clinical findings to diagnose RA and evaluate disease activity. The focus of current studies is the discovery of new biomarkers that can be used alone or to support existing biomarkers in both diagnosis and activity evaluation in RA. Fibrinogen Like Protein 1 (FGL1) is a member of the fibrinogen superfamily secreted primarily from hepatocytes. Studies have shown that FGL1 has the ability to act as an acute phase protein and FGL1 is an important inhibitory ligand for lymphocyte activation gene 3 (LAG-3), an immune inhibitory receptor on antigen-specific T cells. Therefore, FGL1 may be a new marker in the diagnosis of an autoimmune disease characterized by chronic inflammation, such as RA, and in the follow-up of disease activity. In our study, we aimed to investigate the relationship of FGL1 levels with disease diagnosis, disease activity, CRP, and ESR in adult RA patients. Our study included 54 active RA patients, 54 remission RA patients, and 56 healthy men and women aged 18-65 years. Individuals with heart failure, history of malignancy, history of acute infection, chronic liver disease, amyloidosis, thyroid disease, pregnancy status, history of acute coronary syndrome in the last six months, chronic renal failure patients with GFR