Felsefi bir problem olarak din-siyaset ilişkisi
Religion politics relation as a philosophical problem
  1. Tez No: 72790
  2. Yazar: CELAL BÜYÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHDETTİN BAŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ FELSEFÎ PROBLEM OLARAK DİN-SİYASET İLİŞKİSİ Celal BÜYÜK Danışman: Doç. Dr. Vahdettin BAŞÇI 1998, Sayfa: 130 Jüri: Doç. Dr. Vahdettin BAŞÇI Bir dinin, siyasal yaşam üzerindeki etkisi, siyaset ve sosyal bilimciler için her zaman ilgi uyandıran bir konu olmuştur. Çünkü, her toplumda din, bir ölçüde siyaset ile ilişkilidir. Din, sosyal bir kurumdur. Sosyal hayatı düzenleme aracı olarak devlet, bu noktada din ile karşılaşmaktadır. Biz bu çalışmamızda Hıristiyanlık ve İslam dinindeki din-siyaset ve din-devlet ilişkilerinin boyutları üzerinde durmaya çalıştık. Çalışmamız giriş, dört bölüm ve sonuçtan meydana gelmektedir:“Giriş”te siyasetin tanımı ve felsefe-siyaset ilişkisi, birinci bölümde insanın devlet kurmaya olan ihtiyacı ve dinin bunun üzerindeki etkisi, ikinci bölümde, Hıristiyanlık-siyaset ilişkisi, üçüncü bölümde Kur'an-siyaset ilişkisi, dördüncü bölümde ise, Laiklik ve dinlerin bu konuya bakışı ele alınmıştır. Sonuç bölümünde genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis RELİGİON-POLİTİCS RELATION AS A PHILOSOPHICAL PROBLEM Celal BÜYÜK Supervisor: Doç. Dr. Vahdettin BAŞÇI 1998, Page: 130 Jury: Doç. Dr. Vahdettin BAŞÇI The effect of a religion on the political life has always been an interesting topic for political and social scientists. That is why religion is related to politics in a sense in every social. Religion is a social institution. Government being a regulating means of social life face with religion at this point. We have tried to examine the aspects of religion-politics and religion-state relations in the Christianity and İslam religions in this study. This study is composed of introduction, four chapter and result. The definition of politics and philosophy-politics relation in the introduction, the necessity of founding a state of men and the effect of religion on this necessity in the first chapter, Christianity-politics relation in the second chapter, the Quran-politics relation in the third chapter and secularism and the looking of the religions to secularism have been investigated. In the result chapter, a general appreciation has been made.