COVID-19 aşısına yönelik tutumların e-sağlık okuryazarlığına göre değerlendirilmesi
Evaluation of attitudes towards the COVID-19 vaccine according to e-health literacy
- Tez No: 727900
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç:Pandemi ile birlikte internetten sağlığa ilişkin bilgilere ulaşmak ve bunları kullanmaya çalışmak oldukça yaygınlanmıştır.Bu çalışmanın amacı; covid-19 aşısına yönelik tutumlarıne-sağlık okuryazarlığına göre değerlendirilmesidir. Yöntem:Bu çalışma; tek merkezli, tanımlayıcı bir araştırma olarak planlandı. Araştırmanın evrenini 1 Nisan 2021- 1 Temmuz 2021 tarihleri arasında Gaziosmanpaşa Eğitim Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 422 hasta oluşturdu. Katılımcılara sosyodemografik verileri tarafımızca hazırlanan Demografik Bilgiler Formu kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile sorgulandı. Katılımcıların covid-19 aşısına yönelik tutumlarını belirlemek için Covid-19 Aşısına Yönelik Tutumlar Ölçeği, e-sağlık okuryazarlık düzeylerini ölçmek için E-Sağlık Okuryazarlık Ölçeği uygulandı. Bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 22.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Accessing health-related information online and trying to utilize it has become quite common with the pandemic. The objective of this study is to examine attitudes towards the COVID-19 vaccine in accordance with e-health literacy. Method: This is a single-center, descriptive study. The population of the study consists of 422 patients who visited the Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinic between April 1, 2021, and July 1, 2021. The sociodemographic data were collected from the participants by face-to-face interview technique using the Demographic Information Form we had prepared. The Attitudes Towards COVID-19 Vaccine Scale was used to measure the participants' attitudes towards the COVID-19 vaccine, and the E-Health Literacy Scale was used to measure their e-health literacy levels. SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 22.0 software was used for the statistical analysis of the results.