Bir eğitim araştırma hastanesindeki sağlık çalışanlarının erişkin aşıları hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge, attitudes and behaviors of healthcare workers in an education and research hospital on adult vaccines
- Tez No: 727901
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Sağlık çalışanlarının, erişkin aşıları hakkındaki bilgi düzeylerini saptamak, tutum ve davranışlarını değerlendirmek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 25.12.2021-25.03.2022 tarihleri arasında yürütülmüş olup kesitsel ve tanımlayıcı türdedir. Çalışmanın evrenini T.C. Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan sağlık çalışanları oluşturdu. Güven aralığı %95, hata payı %5 alınarak Epi-info programı ile örneklem hesabı yapıldı ve örneklem 300 kişi olarak hesaplandı. Veri toplamak için araştırmacılar tarafından oluşturulan temelde 4 bölüm ve 60 sorudan oluşan bir anket formu kullanıldı. Bilgi ve tutum puanları 100'lük skalaya çevrildi (0 en düşük 100 en yüksek puan olacak şekilde).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the level of knowledge of the health professionals about adulthood vaccinations and to evaluate their attitudes and behaviors on this topic. Materials and Methods: This study was a cross-sectional and descriptive study, which was conducted between 25.12.2021 and 25.03.2022. The participants were recruited from the healthcare professionals at Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital. The confidence interval was 95% and the margin of error was 5%. The size of the study sample was calculated as 300 participants by using the Epi- info program. A questionnaire, created by the researchers, consisting of 4 sections and 60 questions, was used to collect data. The knowledge and attitude points were converted on a scale from 0 to 100. A P-value lower than 0.05 was considered statistically significant. Results: The participants consist of 100 (33.3%) doctors, 100 (33.3%) nurses, and 100 (33.3%) other healthcare professionals. The 58.3% (n=175) of the participants are female and 41.7% (n=125) of them are male. The participants' average scores on the level of knowledge about vaccinations and their attitude about vaccinations are 68.12 ± 19.29 and 88.38 ± 9.67 respectively.