Hipertansiyon tanılı hastaların tedavi takiplerinde sağlık kuruluşu tercihleri ve tercihlerini etkileyen faktörler
Health in the treatment follow-up of patients diagnosed hypertensionthe preferences of the organization and the factors affecting their preferences
- Tez No: 727921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Çalışmamızda, hipertansiyon hastalarının hangi sağlık kuruluşuna başvurduklarının belirlenmesi ve bu tercihlerindeki nedenlerin ortaya konması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Kardiyoloji ve Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 286 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırma verileri 01.11.2021 – 01.01.2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak literatür incelenerek hazırlanmış 20 soruluk bir anket formu kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen katılımcıların %60,1'i kadın, %39,9'u erkek olup yaş ortalamaları 61,53±12,05' dir (min:22, maks:89). Katılımcıların %52,4'ünün 10 yılı aşkındır hipertansiyon hastalığı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Our study aims to determine which health institution patients with hypertension apply to and to reveal the reasons for their preferences. Materials and Methods: Our research is a descriptive study. The study included two hundred eighty-six individuals who applied to Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital Cardiology and Family Medicine outpatient clinic. Research data were collected between 01.11.2021 and 01.01.2022. A questionnaire with 20 questions prepared by examining the literature was used as a data collection tool. Results: 60.1% of the participants included in the study were female, and 39.9% were male, with a mean age of 61.53±12.05 (min:22, max:89). 52.4% of the participants have had hypertension for more than ten years. The trust rate of the participants in the family physician was 82.9%.