Müzisyenlerde problem çözme eğitiminin ağrı, postür, üst ekstremite fonksiyonu, anksiyete ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of problem-solving therapy in musicians on pain, posture, upper extremity function, anxiety and quality of life
  1. Tez No: 727953
  2. Yazar: KÜBRA KENDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT ÇITAKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Problem Çözme Eğitimi (PÇE), yapıcı problem çözme tutum ve becerilerinde eğitime odaklanan klinik müdahaleye yönelik olumlu bir yaklaşımdır. Bu çalışmanın amacı; müzisyenlerde PÇE'nin ağrı, postür, üst ekstremite fonksiyonu, anksiyete ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemekti. Çalışmaya 25 gönüllü müzisyen dâhil edildi. Bireyler randomize olarak müdahale grubu ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Müdahale grubuna, bireylerin ihtiyacına göre düzenlenen PÇE, haftada en az 1 seans yapılacak şekilde toplam 6 modül olarak uygulandı. Müdahale öncesi, müdahale sonrası ve müdahaleden 3 ay sonrası Vizüel Analog Skala ile ağrı şiddeti, Posture Screen Mobile uygulaması ile postür, Kol-Omuz-El Sorunları Anketi ile üst ekstremite fonksiyonları, Beck Anksiyete Envanteri ile anksiyete ve Kısa Form-36 Sağlık Ölçeği ile yaşam kalitesi değerlendirildi. Müdahale sonrası ve 3.
Özet (Çeviri)
Problem-Solving Therapy (PST) is a positive approach to clinical intervention focused on education in constructive problem solving attitudes and skills. The purpose of this study was to study the effects of PST on pain, posture, upper extremity function, anxiety and quality of life in musicians. 25 volunteer musicians were included in the study. The individuals are randomly divided into two groups, the intervention group and the control group. The PST, organized according to the needs of individuals, was implemented as a total of 6 modules, with at least 1 session per week. Before, after and 3 months after the intervention, the pain intensity with the Visual Analogue Scale, posture with the Posture Screen Mobile application, upper extremity functions with The Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand Questionnaire, anxiety with Beck Anxiety Inventory and quality of life with Short Form-36 Health Scale were evaluated.