Lisans flüt öğrencilerinin sahne performans kaygısına ilişkin görüşleri: Akdeniz Üniversitesi örneği
Undergraduate flute student's views on stage performance anxiety: the example of Akdeniz University
  1. Tez No: 873947
  2. Yazar: İDİL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAZAN KURTASLAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Müzik performans kaygısı, müzisyenlerin sahne performansı sırasında yoğun olarak yaşadıkları fizyolojik ve duygusal stres halidir ve genellikle performans öncesi ile performans anında ortaya çıkan yaygın bir endişe ve kaygı durumunu ifade eder. Bu kaygının yüksekliği çalınan çalgıya, söylenen şarkıya etki eder. Her çalgının kendine özgü, teknik zorluğu vardır. Tahta üflemeli çalgılardan olan flütün de nefes hakimiyeti ve duruş pozisyonu sorunları, konsantrasyon eksikliği, dış uyanların etkisi gibi nedenler sahne performansı sırasında icracıyı etkileyebilir. Bu zorluklar, flütçülerde performans kaygısının artmasına ve performansın olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Bu çalışmada Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi lisans flüt öğrencilerinin sahne öncesi ve sahne anında yaşadıkları performans kaygılarının, bu kaygıları azaltma yöntemlerinin, performans sonrası yaşanan duygu durumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, betimleyici fenomenoloji desenli nitel bir araştırmadır. Çalışmada veriler, doküman incelemesi ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Verilerin analizinde tema ve betimsel analizden yararlanılmıştır. Görüşmelerde lisans flüt öğrencilerinin performans kaygısı hakkında görüşlerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan 9 açık uçlu sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin analizinden tema ve betimsel analizden faydalanılarak görüşmelerden elde edilen veriler tablolar halinde sunulmuştur. Görüşlerden alınan orijinal cümleler betimsel şekilde bulgular bölümünde yer almaktadır. Araştırma bulgularında kaygı kavramının anlamı, akademik flüt eğitiminde sahne performans öncesi yaşanan kaygı türleri, sahne performans öncesi kaygıyı azaltmak için uygulanan yöntemleri, sahne performans anında yaşanan kaygı türleri, sahne performans anında yaşanan kaygıyı azaltmak için uygulanan yöntemler, sahne performans sonrasındaki duygu durumları, dış uyaranların etkisi, akademik kaygı performansı ile bireysel ve grup içinde yer alma durumları incelenmiştir. Araştırmadaki görüşlerden en çok belirtilen sahne performans öncesi yaşanan kaygı titreme, en çok tercih edilen sahne performans öncesi kaygıyı azaltma yöntemi olumlu telkin, sahne anında en fazla yaşanılan duygu durumu özgüven eksikliği, sahne performans anında en sık yaşanılan kaygı korku duyma, en çok tercih edilen sahne performans anı kaygıyı azaltma yöntemi notaya odaklanma, performans sonrası en çok hissedilen duygu durumu mutluluk, sahne performans anında en çok etkilenilen dış uyaran seyirci tutumları, akademik kaygının en sık neden olduğu durum kaygı duymak ve sahnede grup içerisinde en çok yaşanılan duygu durumu rahat hissetmek sonuçlarının ortaya çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Music performance anxiety is a state of physiological and emotional stress that musicians experience intensely during stage performance and refers to a common state of anxiety and anxiety that usually occurs before and during the performance. The height of this anxiety affects the instrument played and the song sung. Each instrument has its own technical difficulties. Flute, which is a woodwind instrument, may affect the performer during stage performance due to reasons such as breathing control and posture problems, lack of concentration, and the effect of external stimuli. These difficulties can lead to increased performance anxiety in flutists and negatively affect performance. In this study, it was aimed to examine the performance anxiety experienced by Akdeniz University Faculty of Fine Arts undergraduate flute students before and during the stage, the methods of reducing these concerns, and the emotional states experienced after the performance. The study is a qualitative research with a descriptive phenomenology pattern. Data in the study were obtained through document review and semi-structured interviews. Theme and descriptive analysis were used to analyze the data. In the interviews, a semi-structured interview form consisting of 9 open-ended questions prepared by the researcher was used to determine the opinions of undergraduate flute students about performance anxiety. The data obtained from the interviews were presented in tables using theme and descriptive analysis. The original sentences taken from the opinions are included in the findings section in descriptive form. The research findings include the meaning of the concept of anxiety, the types of anxiety experienced before the stage performance, the methods applied to reduce anxiety before the stage performance, the types of anxiety experienced during the stage performance, the methods applied to reduce the anxiety experienced during the stage performance, the emotional states after the stage performance, the effect of external stimuli, academic Anxiety performance and individual and group involvement were examined. Among the opinions in the research, the most frequently mentioned anxiety experienced before the stage performance is tremors, the most preferred method of reducing anxiety before the stage performance is positive suggestion, the most experienced emotional state during the stage is lack of self-confidence, the most frequently experienced anxiety during the stage performance is fear, the most preferred method is feeling fear during the stage performance. The method of reducing anxiety at the moment of performance is focusing on the notes, the most felt emotional state after the performance is happiness, the most affected external stimulus at the time of stage performance is audience attitudes, the most common cause of academic anxiety is anxiety, and the most experienced emotional state among the group on stage is feeling comfortable. It was seen to come out.