Meram Tıp Fakültesi Hastanesine başvuran 0-18 yaş arasındaki çocuklarda FSH ve LH değerinin referans aralığının belirlenmesi
Determination of the reference range of FSH and LH values in children between 0-18 years applied to Meram Faculty of Medicine Hospital
  1. Tez No: 727977
  2. Yazar: KADİR KABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜRBİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Meram tıp fakültesine başvuran 0-18 yaş grubundaki çocukların FSH ve LH referans aralığını bulma ve puberte ve prepuberte çocuklarda LH değerleri açısından farkın var olup olmadığının tespite eldilmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmamızda 0-18 yaş grubundaki çocukların meram tıp fakültesinde COBAS E 601 sistemleriyle çalışılmış sonuçlarını hastane bilgi sisiteminden elde edildi.0-18 yaş grubundaki çocuklar kız ve erkek ana gruba ayrıldı ve her ana grup 0-1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12- 13-14-15-16 alt yaş gruplarına bölündü.Her alt grupunmodifiye z değeri excell programıyla hesaplandı ve ± 3,5 değerinin dışında olanlar uç değer olarak veri setinden çıkartıldı. Bu işlem her alt grupta uç veri olmayıncaya kadar tekrarlandı.Uç veriler çıkartıldıktan sonra her alt grubun üst %20-alt 20 persetil kısmı veri setinden çıkartıldı. Kız ve erkek her alt gruplar SPSS 22 version programı yardımıyla Kruskal Wallis H testiyle farklı olup olmadığı tespit edildikten sonra hangi alt grupların farklı olduğu Mann Whitney U testiyle tespit edildi.Kız ve erkek alt gruplarında farklı olmayan alt gruplar birleştirildi ve her grubun referans aralığı o grubun %2,5-%97,5 persentili olarak tablo şeklinde gösterildi.Kız ve erkek puberte ve prepuberte grupların LH değerinin farklı olup olmadığı SPSS 22 verison programındaki Mann Whitney U testiyle değerlendirildi ve ROCeğrsi çıkartıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose:It is to find the FSH and LH reference range of children aged 0-18 who applied to Meram medical school and to determine whether there is a difference in terms of LH values in puberty and prepubertal children. Materials and Methods:In our study, the results of the study of children in the 0- 18 age group with COBAS E 601 systems in Meram medical faculty were obtained from the hospital information system. Children in the 0-18 age group were divided into male and female main groups, and each main group was divided into 6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16 sub-agegroups. The modified z-value of each sub-group was calculated with the Excel program and those outside the ±3.5 value were excluded from the data set as extreme values. This process was repeated until there were no extreme data in each subgroup. After removing the extreme data, the upper 20%-lower 20% persentile portion of each subgroup was removed from the data set. With the help of SPSS 22 version program, each girl and boy sub groups were determined to be different with the Kruskal Wallis H test, than sub groups were evaculated with the Mann Whitney U test. The LH values of the girls and boys puberty and prepubertalgroups were evaluated with the Mann Whitney U test in SPSS 22 verison program, andthe ROC curve was extracted. Results:The most striking finding in the referencerange is that the LH reference interval values of the male 0 age group are different from the LH reference interval values of the male 1-8 age group, and the FSH reference interval value for the female 0-1 agegroup is different from the 2-7 age group.