1980 sonrası Türkiye'de tüketim vergilerinin gelişimi ve gelir dağılımı üzerindeki etkisi
The Effect of consuption taxes on distribution of income in Turkey than 1980
  1. Tez No: 72800
  2. Yazar: ORHAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TÜĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET Devletin gelir dağılımı politikalarından biri de vergi politikasıdır. Vergilerin gelir seviyesi yüksek olanlar ve sermaye gelirleri üzerinde yoğunlaşması gelir seviyesi düşük grupların lehine olmaktadır. Ancak, vergi gelirleri içinde tüketim vergilerinin payının yüksek olması, gelir seviyesi düşük olanları olumsuz olarak etkilemektedir. Zira, tüketim vergileri kolaylıkla yansıtılabilmektedir. Gerçekten, tüketim vergileri, satışa arzedilen mal veya hizmetin maliyetine girdikleri için bunların fiyatlarına eklenerek tüketicilere devredilebilmektedirler. Gelir seviyesi düşük olanlar, gelirlerinin büyük kısmını tüketime ayırdıklarından, tüketim vergilerinden daha fazla etkilenmektedirler. Tüketim vergilerinin uygulanmasında oran farklılaştırmasına gidilerek bir ölçüde adaletsizlik giderilmeye çalışılmaktadır. Özellikle lüks tüketim malları daha yüksek oranlarda vergilendirilip zorunlu tüketim mallarına daha düşük oranlarda vergi uygulanırsa, gelir dağılımındaki eşitsizlik kısmen giderilebilecektir. Bu bağlamda, 1980 sonrası dönemde Türkiye'de uygulanan tüketim vergilerinin gelişim süreci ile birlikte gelir dağılımı üzerindeki etkisi, bu çalışmada inceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tax policy is one of the most important income distribution policies of the goverment. Concentration of the taxes over high income groups and capital income would be in favour of low income groups. However, if the share of consumption taxes are high within the total tax revenues it would affect low income groups regatively. As it is known the consumption taxes can be easily reflected; they can be reflected on the consumers-#y being added in the cost input of the supplied goods and services. Low income groups are affected by the consumption taxes, as they allocated a higher share of their incomes on consumption. Rate differentiation in the consumption taxes is employed in order to reduce injustice. Inequality in the distrubition of income can be partially eliminated employing low rate taxes on basic goods and higher taxes on luxurious goods. Within this framework this study deals with analyses the development of govermentel consumption tax policy in Turkey after 1980 and its impact on income distribution. It's without doubt that an academic study can not be completed with the efforts of just one person. And this study is not an exception. H