Kalkınma sürecinde vergi sisteminin ekonomideki yapısal değişime uyumunun sosyo-ekonomik sonuçları (Türkiye örneği)
The Adaptation of the tax system to the structural transformation in the economy during the development process of its socio-economic consequences (example of Turkey)
  1. Tez No: 72801
  2. Yazar: CÜNEYT TÜZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TÜĞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
ÖZET Gelişmekte olan ülkelerde kalkınma birinci derecede önceliği olan bir hedeftir. Kalkınma hedefine ulaşmak, çoğu zaman oldukça güçtür ve uzun zaman alır. Kalkınmanın yurtiçi kaynaklardan finanse edilmesinde vergi sistemi önemli rol oynar. Bir ülkedeki vergi yapısı, o ülkenin sosyal, siyasal, ekonomik, kültürel, tarihi ve geleneksel özelliklerinden etkilenir. Sayılan unsurların kalkınma sürecinin farklı dönemlerinde önem kazanma derecelerine göre yeni sosyo-ekonomik yapılar dolayısı ile yeni vergi yapıları meydana gelir. Vergi yapısı da kısa dönemde daha çok ekonomik yapıda ve uzun dönemde ise sosyal yapıda değişikliklere neden olur. Kalkınma sürecinde sosyo-ekonomik yapı hızla değişir ve vergi yapılarının da bu değişime paralel olarak değiştirilmesi gerekir. Vergi yapısında sosyo ekonomik yapıya uygun değişiklikler yapılmadığında, toplumdaki hassas dengelerin bozulması ile sosyal hatta siyasal dengelerde bozulmalar meydana gelebilir. Bunu önlemek için ilk olarak, devlet anlayışında, kalkınma fikrine öncelik verecek şekilde değişiklik yapmak ve kalkınma amacının toplumun bütün kesimleri tarafından benimsenmesini sağlamak gerekmektedir. İkinci olarak, vergi yapısını o ülkede yaşayanların istek ve ihtiyaçları doğrultusunda, sosyo-ekonomik şartlara uygun bir tarzda oluşturmak gerekmektedir. Bu amaca ulaşmak için kalkınma sürecinde ortaya çıkan gelir artışlarını kapsayan, basit ve kolay anlaşılır, vergi yükünü adil dağıtan, esnek vergi sistemine, güçlü fakat hantal olmayan, istikrarlı siyasal yönetimlere ihtiyaç olacaktır. Kalkınma sürecinde, Türkiye örneğinde görülen de vergi yapısının sosyo-ekonomik değişimden olumlu ya da olumsuz etkilendiğidir. Özellikle, 1980 yılı sonrasında uygulanan dışa açık kalkınma modeli ile, dünya ekonomisi ile entegre olma çabaları sonucunda, vergi yapısında gönüllü tasarrufları arttırmak adına değişikliklere gidilmiştir. Hızlı kalkınma dönemlerini takip eden, sosyal ve ekonomik bunalımlar siyasal sorunlar ve hızlı değişimin toplumsal yapıda meydana getirdiği değer yargılarındaki bozulma, birçok gelişmekte olan ülkede olduğu gibi Türkiye'de de zaman zaman ortaya çıkmıştır. Kalkınma, bugünün gelişmiş ülkelerinde yüzyılı aşan bir çabanın ürünüdür. Gelişmekte olan ülkelerde ve Türkiye'de nispeten daha kısa süre içinde bu hızlı değişimi yaşama zorunluğu sosyo-ekonomik sorunlara neden olmaktadır. Dolayısıyla, bu olumsuz etkileri önleyecek vergi yapılarını oluşturmak güçleşmektedir. v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Development in the developing countries is a goal of primary priority. To reach the goal of development is many times difficult and takes a long time. The taxation system plays a significant role in financing the development through domestic sources. The tax structure in a country is influenced by the social, political, economic, cultural, historical and traditional features of that particular country. Depending on the extent to which the above mentioned elements gain significance in different periods of the development process, new socio-economic and thereby new tax structures come into being. The tax structure, in the short term, gives way to transformations in the economic structure, and in the long term, in the social structure. The socio-economic structure rapidly transforms in the development process, and the tax structure should also transform as parallel to this transformation. When transformations in the socio-economic structure are not performed in accordance with the socio-economic structure, then such happenings as the corruption of the sensitive balances in the society and the corruption in the social and even political balances. In order to prevent this, first, it is necessary to change the concept of state to give priority to the idea of development and to ensure that the objective of development be adopted by all the sections of the society. Secondly, it is necessary to establish the tax structure in accordance with the demands and needs of the citizens of that particular country in a manner appropriate for the socio-economic conditions. In order to reach this goal, such an elastic taxation system shall be needed which covers the revenue increases occurring in the development process, is simple and easily understandable, justly distributes the tax base and a stabilized political administration which is strong but not clumsy. What is observed in the example of Turkey is that the tax structure is influenced in a positive or negative way by the socio-economic transformation in the development process. With the development model open to foreign countries as applied especially after 1980 transformations have been made in the tax structure in order to increase the voluntary savings as a consequence of the efforts to be integrated with the world economy. Corruption in the value judgments caused in the social structure by the social and economic crises, political problems and rapid transformation following the rapid development periods have also now and then appeared in Turkey as well as in many other developing countries. Development is the product of an effort which has lasted more than hundred years in today's developed countries. The compulsion to experience this rapid transformation in a relatively shorter period of time in the developing countries and Turkey causes socio-economic problems. Therefore, it becomes more and more difficult to establish such tax structures to prevent such negative influences. VI