Leylâ Ba'lebekkî'nin Ene Ahyâ adlı romanının teknik ve tematik incelemesi
Technical and thematic review of Laylâ Ba'albakî's novel Anâ Ahyâ
- Tez No: 728001
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEŞİM FETTAHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Avrupa ile yakın temasın bir sonucu olarak XX. yüzyıl başlarından itibaren Mısır ve Lübnan'da roman, çeşitli sosyal, siyasi görüşleri ifade etme ve sosyal protesto için bir araç olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu noktadan hareketle kadının özgürlüğü, kadını hayatın içinde aktif olarak görme arzusu, kadının aleyhine gelişmiş geleneği sorgulamak gibi konular dile getirilmiştir. Arap dünyasında kadının özgürlüğü sadece sosyal yönden gelişmişliğin değil, edebi yeniliğin de bir anahtarıydı. Çünkü kadının özgürlüğü, Arap yazarların önünden sınırlı düzeyde bir ilişkiyi resmetmeyi ve cinsler arasındaki ayrımı ortadan kaldırıyordu. Çalışmamızda bu dönemde yazılan ve kadının toplumsal statüsü, gelenekleşmiş ahlâk anlayışı, modernlik, dinî ve ahlâkî değer yargıları meselelerini içinde barındıran Leylâ Ba'lebekkî'nin Ene Ahyâ adlı romanı teknik ve tematik incelemeleri ile ele alınmıştır. Bu çalışma giriş ve sonuç bölümleri hariç üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde modern Arap Edebiyatının gelişimi ve modern Lübnan edebiyatı ele alınmıştır. İkinci bölümde Leylâ Ba'lebekkî'nin hayatı, eserleri ve Lübnan kadın hareketindeki yeri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Leylâ Ba'lebekkî'nin kaleme aldığı ilk romanı Ene Ahyâ ışığında teknik ve tematik inceleme ortaya konulmuştur. Çalışmanın amacı modern Arap edebiyatında önemli bir yere sahip olan Leylâ Ba'lebekkî ve eserlerini okuyucuyla tanıştırmak, Arap romanına yaptığı katkıları ilgililerine sunmaktır.
Özet (Çeviri)
As a result of close contact with Europe, XX. since the beginning of the century, the novel has been used as a tool for expressing various social and political views and for social protest in Egypt and Lebanon. From this point, issues such as women's freedom, the desire to see women actively in life, and questioning the tradition developed against women were mentioned. In the Arab world, women's liberation was a key not only to social development, but also to literary innovation because the freedom of women eliminated the depiction of a limited relationship and the separation between the sexes before the Arab writers. In our study, Laylâ Ba'albakî's novel Anâ ahyâ, which was written in this period and contains the issues of women's social status, traditional moral understanding, modernity, religious and moral value judgments, is discussed with its thematic analyses. This study consists of four parts, excluding the introduction and conclusion. In the first part, the development of modern Arabic literature and modern Arabic literature in Lebanon is discussed. In the second chapter, the life and works of Laylâ Ba'albakî are examined. In the third chapter, in the light of Laylâ Ba'albakî's first novel Ana Ahya, technical analyses and thematic analyses is presented. Our aim is to introduce Laylâ Ba'albakî and her works, which have an important place in modern Arabic literature, to the reader, and to present her contributions to the Arabic novel to those concerned.