Sürdürülebilir kalkınma bağlamında cittaslow hareketinin dünya'daki yeri: Karşılaştırmalı bir analiz
The place of the cittaslow movement in the world in the context of sustainable development: A comparative analysis
  1. Tez No: 728002
  2. Yazar: ÜMİT TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKYAY UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Küreselleşme sürecini anlatan en önemli kavramlardan biri hız olmuştur. Hayatın akışını olumlu ve olumsuz birçok farklı yönden etkileyen bu kavram insanların tercihlerine göre zamanla değişmiş ve gelişmiştir. Bir kesim hız kavramını hayatın vazgeçilmezi olarak görürken diğer bir kesim tam aksine hızın hayat kalitesini kötü yönde etkilediğini düşünmüştür. Dolayısıyla hız kavramına farklı tepkiler hızla yayılmıştır. Bu tepkilerin ilki, 1980 yılında İtalya'da ortaya atılan yavaş yemek (slow food) akımı olmuştur. Bu akım, Roma'nın ünlenmiş olan İspanyol Merdivenleri'nde McDonald's'ın bir şube açacağını duyurmasıyla İtalyanlar tarafından başlatılmıştır. İtalyanlar yeme-içme kültürlerine bağlılıklarıyla da bilinmektedirler. Bu hareket, fast food alışkanlığının yeme-içme kültürlerini bozmasına ve monotonlaştırmasına karşı başlatılan eleştirel bir düşünce olarak belirtilebilir. Aynı şekilde bu hareketten 10 yıl kadar sonra, bu hareketin kendine özgü ve korunması gereken özel ürünleri ve yerel kültürleri bulunan şehirlere uyarlanması amacıyla, İtalya'da Paolo Saturnini öncülüğünde yavaş-sakin şehir (Cittaslow) hareketi başlatılmıştır. Cittaslow hareketinin İtalya'da gösterdiği başarı Dünya'daki diğer benzer özellikleri barındıran küçük şehirlerin dikkatini çekmiş ve kısa bir zamanda yayılmıştır. Türkiye'de 2009 yılında ilk kez İzmir'in Seferihisar ilçesiyle bu harekete katılan ülkelerden birisi olmuştur. 2021 yılı itibariyle 18 üyesi bulunan Türkiye Sakin Şehir üyeliği ve kriterleri dahilinde üyeliği bulunan bölgelerde uygulanmak üzere başlatılan projeler, çalışmada detaylıca yer almaktadır. Dolayısıyla çalışmanın amacı Cittaslow Hareketi'ni önemli noktalarıyla işleyip Türkiye ve Dünya'dan örnekler vererek güncel durum hakkında genel bir değerlendirme yapmaktır.
Özet (Çeviri)
One of the most important concepts describing the globalization process has been speed. This concept, which positively and negatively affects the flow of life in many different ways, has changed and developed over time according to people's preferences. One section considers the concept of speed to be indispensable for life, while another section, on the contrary, thought that speed negatively affects the quality of life. Therefore, different reactions to the concept of speed have spread rapidly. The first of these reactions was the slow food trend, which was introduced in Italy in 1980. This trend was started by the Italians when Rome announced that McDonald's would open a branch on the Spanish Steps, which has become famous. Italians are also known for their commitment to their eating and drinking culture. This movement can be stated as a critical thought initiated against the fact that the habit of fast food disrupts and monotonizes eating and drinking cultures. Likewise, about 10 years after this movement, the slow-calm city (Cittaslow) movement was started in Italy under the leadership of Paolo Saturnini in order to adapt this movement to cities with special products and local cultures that are unique and need to be protected. The success of the Cittaslow movement in Italy attracted the attention of small cities with other similar characteristics on Earth and spread in a short time. For the first time in Turkey in 2009, Izmir's Seferihisar district became one of the countries participating in this movement. as of 2021, the projects launched to be implemented in the regions with membership within the criteria and membership of the Turkish City of Calm, which has 18 members, are included in the study in detail. Therefore, the aim of the study is to process the Cittaslow Movement with its important points and give examples from Turkey and the World to make a general assessment of the current situation.