Futbolda ağ bilimi ile taktiksel çözümleme: 2019-2020 sezonu Türkiye süper liginden takım örneği
Tactical solution with network science in soccer: Example of team Turkish super league from 2019-2020
  1. Tez No: 728009
  2. Yazar: ABDULLAH KARTOĞLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ORBAY ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Araştırmanın amacı: Bu çalışmanın amacı, ağ bilimi yaklaşımı kullanarak Türkiye Süper Liginde bulunan bir takımın taktiksel çözümlemesini yapmaktır. Yöntem: Çalışmada Türkiye süper ligindeki bir takımın 2019-2020 sezonundaki 34 maçına ait pas verileri kullanılmıştır. Maçlara ait veriler kulübün yetkililerinden izin alınarak kulübün maç verilerinin kaydedildiği data kaynağından alınmıştır. Çalışma kapsamında pas ağları aracılığıyla ağ bilimi kümeleme analizi ölçülerinden modülarite ölçüsü kullanılarak taktiksel çözümleme yapılmıştır. Taktiksel çözümleme içerisinde maç sonucu, atılan gol ve yenilen gol değişkenleri modülarite ölçüsü ile çözümlenmiştir. Kümeleme analizi ve modülarite katsayıları Nodexl programı aracılığıyla yapılmış olup, yaygın olarak kullanılan clause-newman-moore algoritması kullanılmıştır. Modülarite değerleri ve gol istatistikleri SPSS 26 paket programı aracılığıyla korelasyon analizleri yapılmıştır. Bulgular: Modülarite ve atılan gol değişkeni arasındaki korelasyon katsayısı -0,11 olarak hesaplanmıştır. Negatif yönlü bu ilişki hipotezimizi doğrulamakta ancak istatistiksel açıdan sıfır hipotezi (yokluk hipotezi) reddedilemediğinden ilişki doğrulanmamıştır. Aynı şekilde toplam gol ve modülarite arasında korelasyon katsayısı 0,20 (zayıf ilişki) olarak hesaplansa da istatistiksel açıdan bu ilişki doğrulanamamıştır. Araştırmamıza konu olan takımın yediği goller ve modülarite arasında korelasyon katsayısı 0,40 olarak hesaplanmış olup, bu iki değişken arasında aynı yönlü orta düzeyde bir ilişki vardır p=0,008
Özet (Çeviri)
Purpose of the research: The aim of this study is to make a tactical analysis of a team in the Turkish Super League using a network science approach. Method: In the study, the pass data of 34 matches in a season of a team in the Turkish Super League were used. The data of the matches are taken from the data source where the match data of the club is recorded, with the permission of the club's officials. Within the scope of the study, tactical analysis was carried out by using the modularity measure, one of the network science clustering analysis measures, through pas networks. In the tactical analysis, the variables of the match result, the goals scored and the goals conceded are analyzed with the modularity measure. Cluster analysis and modularity coefficients were made through the Nodexl program, and the widely used clause-newman-moore algorithm was used. Correlation analyzes of modularity values and goal statistics were performed using SPSS 26 package program. Results: The correlation coefficient between modularity and the variable of goals scored was calculated as -0.11. This negative relationship confirms our hypothesis, but the relationship was not confirmed because statistically the null hypothesis (absence hypothesis) could not be rejected. Likewise, although the correlation coefficient between total goals and modularity was calculated as 0.20 (weak relationship), this relationship could not be confirmed statistically. The correlation coefficient between the goals conceded by the team, which is the subject of our research, and modularity was calculated as 0.40, and there is a moderately similar relationship between these two variables, p=0.008