Çevresel baskı gruplarının okulun yönetsel ve eğitsel işleyişine etkileri (Kocaeli-İzmit örneği)
The Impacts of pressure groups on administrative and educational functions of school
- Tez No: 72802
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
ÖZET Bu araştırma, okulun yönetsel, eğitsel ve genel işleyiş açısından çevresi ile ilişkilerini yönetici ve öğretmen algılarına dayalı olarak incelemeyi, var olan durumu bir sistem bütünlüğü içinde ortaya koymayı ve elde edilen bulgulara dayalı öneriler geliştirmeyi amaçlamıştır. Veri toplama aracı olarak kullanılan Çevresel Baskı Gruplarına İlişkin Algı ve Beklenti Ölçeği (ÇBG-ABÖ) araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Likert tipi beşli derecelemeye göre düzenlenen ölçek, okulun genel işleyişi ile ilgili 26 soru maddesini içermektedir. Bu soru maddelerinin 13'ü okulun yönetsel işleyişine, 13'ü okulun eğitsel işleyişi ile ilgilidir. ÇBG-ABÖ'de, ilköğretim okulları ve liselerde görevli yönetici ve öğretmenlerin 10 değişik baskı grubuna ilişkin algı ve beklenti düzeylerini ölçmeye yönelik soru maddelerine yer verilmiştir. ÇBG-ABÖ geçerliğini sağlamak amacıyla uzman kanısına başvurulmuştur. Güvenirliğini sağlamak amacıyla da madde test korelasyonları (r) ve alfa (a) değerleri hesaplanmıştır. Alfa a=92 olarak bulunmuştur. Ölçeğe ilişkin elde edilen değerler yeterli görülerek uygulamaya konulmuştur. Araştırmanın evrenini, Kocaeli İli, İzmit Büyük Şehir Belediyesine bağlı yerlerde 1996-1997 öğretim yılında ilköğretim okulları ve liselerde görevli 2640 yönetici ve öğretmen; örneklemini ise bu yerleşim yerlerindeki ilköğretim okulları ve liselerde görevli 97 yönetici, 310 öğretmen olmak üzere toplam 407 denek oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, küme örnekleme yöntemi ve yansızlık kuralıyla belirlenmiş; ve evrenin yaklaşık %15'ini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research has aimed to study the relations of school with its environment from the angle of general, administrative and educational functions depending on the perceptions of teachers and managers, to present the present situation in a system wholeness and to make up suggestions based on the data found. The questionnaire which was used as a means of data collection has been improvised by the researcher himself. It was prepared according to fivefold Likert scale and 13 questions related to the educational function of school and 13 questions related to the administrative function of school were asked. The questionnaire also includes certain questions by which we measure the levels of expectations and perceptions of managers and teachers working in primary and secondary schools in related to 10 different pressure groups. The opinions of experts were asked to provide validity and reliability of the questionnaire and the values of article test correlation (r) and alpha (a) have been found to be adequate (a = 92). The scope of this research includes 2640 teachers and managers who worked in primary and secondary schools in the province of Kocaeli in the 1996-1997 educational year. The questionnaire was given to 97 managers and 310 teachers as subjects working in these schools. This group of subjects was formed according to group sampling method and neutrality approach and they form 15% of the scope of this research. The research is a descriptive case study.