Büyük veri analitiğinin dijital pazarlama stratejileri üzerindeki rolü
The role of big data analytics in digital marketing strategies
  1. Tez No: 728024
  2. Yazar: TARTEEL AWAD GADIN MOHIELDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EMRE CİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Pazarlama ve Marka Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Pazarlama ve Marka Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Her yıl, dijital pazarlama sürecinin gidişatını değiştiren ve pazarlamacıların işlerini yapmalarını ve zamandan sürekli tasarruf etmelerini kolaylaştıran bir dizi yeni trend ortaya çıkmaktadır. Büyük veri, dijital pazarlamayı büyük ölçüde etkileyen ve gelecekte de etkisini sürdürmesi beklenen en önemli yeni trendlerden biridir. Bu tez, potansiyel fırsatları, faydaları ve zorlukları tartışarak dijital pazarlama stratejilerinde büyük veri analitiğinin rolünü tanımlamaya amaçlamıştır. Bu tez, çalışma alanında önceki literatürü incelenerek sistematik inceleme metodolojisine dayanmaktadır. literatürden elde edilen sonuçlar,“Gartner”tarafından geliştiren“Analitik Üstünlük Modelinin”dijital pazarlamada büyük veri analitiğini uygulamak için en etkili ve kapsamlı çerçeve olduğunu göstermiştir. Literatür ayrıca, dijital pazarlamada, (müşteri deneyimini iyileştirme, rakipleri ölçme ve analiz etme, inovasyon ve ürün geliştirme...vb.) dahil olmak üzere büyük veri analitiğinin birçok uygulamasını bulunmuştur. Tez de, şirketlerin genellikle, müşteri bilgilerini geliştirmek, yüksek düzeyde özelleştirilmiş promosyon içeriği sağlamak, satışları artırmak ve dijital pazarlama kampanyalarının etkinliğini ölçmek gibi farklı pazarlama kararlarının doğruluğunu artırmak için büyük verileri kullandığını keşfetmiştir. Tez ayrıca, büyük veri kullanımının karşı karşıya olduğu birçok zorluğun olduğunu ve bu zorlukların (verilerle ilgili zorluklar, teknik zorluklar ve insani zorluklar) olarak ayrıldığını da ortaya koymuştur. Bu tez, gelecekteki araştırmacıların büyük veri analitiğini dijital pazarlamada ne ölçüde kullandıklarını görmek için Türk şirketleri üzerine bir saha çalışması yürütmeleri için teorik bir temel sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Every year, a set of new trends arise that change the course of the digital marketing process and make it easier for marketers to do their work and save time continuously. One of the most critical new trends that have greatly influenced digital marketing and are expected to sustain its impact in the future is Big Data. This dissertation aimed to outline the role of big data analytics in digital marketing strategies by discussing potential opportunities, benefits, and challenges. This thesis was based on the systematic review methodology by reviewing the previous literature in the study area. The results obtained from the literature proved that the“Analytical Excellence Model”developed by“Gartner”is the most effective and comprehensive framework for applying big data analytics in digital marketing. The literature also showed various applications of big data analytics in digital marketing, including (improving customer experience, measuring and analyzing competitors, innovation and product development....etc). The thesis also discovered that companies regularly employ big data to improve the accuracy of different marketing decisions, such as enhancing customer knowledge, providing highly customized promotional content, increasing sales, and measuring the effectiveness of digital marketing campaigns. Furthermore, the thesis revealed that there are multiple challenges related to the use of big data and these challenges are divided into data-related challenges, technical challenges, and human challenges. This thesis will provide a theoretical base for future researchers to conduct a field study on Turkish companies to examine to what extent they are using big data analytics in digital marketing.