The effects of differentiated instruction on student language achievement, motivation and autonomy in EFL classrooms
Farklılaştırılmış öğretimin İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği sınıflardaki öğrencilerin dil başarılarına, motivasyonuna ve özerkliklerine etkileri
- Tez No: 728025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENISA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, farklılaştırılmış öğretimin İstanbul, Türkiye'deki bir devlet ortaokulunda okuyan 8. sınıf Türk öğrencilerin yabancı dil başarısı, yabancı dil motivasyonu ve öğrenme özerklikleri üzerine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma ayrıca öğrencilerin ve öğretmenlerin bu öğretim yöntemine dair algılarını da ortaya koymayı hedeflemektedir. Sözkonusu çalışmanın katılımcılarını, kontrol ve deneysel olmak üzere iki sınıf öğrenci ve bir Türk İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Deneysel grup, Tomlinson (2014) tarafından belirtilen prensipler doğrultusunda oluşturulan farklılaştırılmış öğretim alırken kontrol grubu geleneksel öğretim ile ders görmüştür. Bir karma yöntem araştırması olarak, çalışmanın niceliksel verisi ön-/son-başarı testleri, ön-/son-Yabancı Dil Motivasyon Anketi ve ön/son-Öğrenme Özerkliği Ölçeği ile toplanmıştır. Buna karşın niteliksel veri, öğrencilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ve uygulayıcı öğretmen tarafından yazılan yansıtıcı günlükler aracılığıyla elde edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, farklılaştırılmış öğretimin öğrencilerin genel yabancı dil başarısında artış sağladığını ve öğrencilerin yabancı dil motivasyonu ve öğrenme özerkliklerini geliştirdiğini göstermektedir. Bunun yanı sıra, niteliksel sonuçlar hem öğrencilerin hem öğretmenlerin İngilizce öğrenmede ve öğretmede bu metodun etkili ve yararlı olduğunu düşündüklerini ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the influence of Differentiated Instruction on foreign language achievement (FLA), foreign language motivation (FLM) and learner autonomy (LA) of Turkish 8th grade students in a state middle school in Istanbul, Turkey. It also intends to explore the perceptions of the students and the teacher. The participants of the current study included a Turkish EFL teacher and two intact classes which were divided into control (n=11) and experimental (n=13) groups. The control group took traditional classroom instruction whereas the experimental group received differentiated instruction according to the principles stated by Tomlinson (2014). As being a mixed method research, the quantitative data of the present study were gathered through pre-/post-achievement tests, pre-/post-Foreign Language Motivation Questionnaire and pre-/post-Learner Autonomy Scale whereas the qualitative data were collected via semi-structured interviews done with the experimental group and reflective journals written by the teacher. The results of the study revealed that the implementation of differentiated instruction resulted in an increase in terms of students' overall foreign language achievement and enhanced their foreign language motivation and learner autonomy. Besides, the qualitative results demonstrated that both the students and the teacher claimed that differentiated instruction is efficient and helpful whilst learning and teaching English in their EFL classroom.