Satın alma ve birleşmelerde kullanılan yöntemlerin şirket getirilerine etkisi: Borsa İstanbul örneği
The effect of methods in acquisitions and mergers on company returns: Borsa Istanbul example
- Tez No: 728031
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN HAYKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sanayi devriminin ortaya çıkardığı sömürgeleşme ile birlikte gelen yeni değişimler ile işletmelerin daha güçlü hale gelme sürecini başlamıştır. İşletmeler ortaya çıkan güçlü rekabet koşullarından kendilerini korumak ve varlığını sürdürebilmek için çeşitli yollar seçmektedirler. İşletmeler hızla değişen iş yapma koşullarında, varlıklarını sürdürebilmek için büyüme yoluna gitmek durumunda kalmaktadırlar. Bu zorlu şartlarda şirketlerin daha az maliyetli ve zaman odaklı dış büyüme yöntemlerini seçmesi kendisine avantaj sağlamaktadır. Dış büyümenin en kapsamlı yöntemi ise birleşme ve satın alma yöntemleridir. Çalışmanın amacı, satın alma ve birleşme işlemlerindeki satın alma oranlarına göre belirlenen çoğunluk hisse (Acquisition) ve azınlık hisse (Minority stake) şirket ayrımları yapılarak şirket getiri etkisini olay analizi yöntemi ile incelemektir. Ayrıca yapılan çalışmada azınlık hisse (Minority stake), iki grupta incelenmiştir. Bunlar; azınlık hisse (Minority stake) ve azınlık hisse artışı (Minority stake increase) olmak üzere incelemeye dahil edilmiştir. Elde edilen olumlu veya olumsuz sonuçların satın alma ve birleşme öncesi ve sonrasında şirketler üzerinde nasıl bir etki oluşturduğu incelenmeye çalışılmakta ve çalışmanın asıl amacını oluşturmaktadır. Araştırma kapsamına şirketlerin farklı ölçeklerde yapmış oldukları satın alma ve birleşmeler Olay Analizi (Event Study) yöntemi ile analiz edilmiştir. Analize dahil edilen 21 şirketin, 2 tanesi satın alma yöntemi, 5 tanesi azınlık payının arttırılması, 14 tanesi ise ilk defa azınlık payı alınması şeklinde gerçekleşmiştir ve bu şekilde 3 grupta inceleme yapılmıştır. Yapılan analiz kısmında genel olarak AR, AAR ve CAAR değerleri hesaplanıp istatiksel olarak anlamlılıkları incelenmiştir. Çalışmanın sonrasındaki aşamada ise Bağımlı Örneklem T-Testi yapılmış ve analiz sonucu olarak şirket birleşme ve satın alma sonucunda şirketlerin çoğunluk hisse (Acquisition) için getirileri üzerinde anlamlılık olmadığı yalnız azınlık hisse (Minority stake) için pozitif bir anlamlılık bulunurken, azınlık hisse artışı (Minority stake increase) için negatif bir anlamlılık olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the new changes that came with the colonization brought about by the industrial revolution, the process of becoming more powerful has begun. Businesses choose various ways to protect themselves from the emerging strong competition conditions and to survive. In the rapidly changing business conditions, businesses have to go to the path of growth in order to survive. In these challenging conditions, it is advantageous for companies to choose less costly and time-oriented external growth methods. The most comprehensive method of external growth is merger and acquisition methods. The aim of the study is to examine the company return effect by event analysis method by making the majority share (Acquisition) and minority share (Minority stake) company distinctions determined according to the acquisition rates in acquisition and merger transactions. In addition, in the study, minority stake (Minority stake), Minority stake and Minority stake increase were examined in two groups. It is tried to examine how the positive or negative results obtained affect the companies before and after the acquisition and merger, and this constitutes the main purpose of the study. Within the scope of the research, the acquisitions and mergers made by the companies at different scales were analyzed by the Event Study method. Of the 21 companies included in the analysis, 2 of them were by purchasing method, 5 of them were by increasing minority share, and 14 of them were by purchasing minority shares for the first time, and in this way, 3 groups were examined. In the analysis part, AR, AAR and CAAR values were calculated and their statistical significance was examined. In the next stage of the study, the Dependent Sample T-Test was conducted and as a result of the analysis, it was concluded that there was no significance on the returns for the majority share (Acquisition) of the companies as a result of the merger and acquisition, but the other groups, Minority stake and Minority stake increase, were significant at different levels of significance.