Banka sektöründe pazarlama karması ve pazarlama stratejileri uygulamaları: Tunceli ili örneği
Marketing mix and practices of marketing strategies in the bank sector: The case of Tunceli
  1. Tez No: 728035
  2. Yazar: DİLŞAH MAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLKİF YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bankacılık hizmetleri tarihsel süreci boyunca tüm devletler için ekonomik ve sosyal gündemi belirleyen ana unsurların başında gelmektedir. Bankacılık hizmetleri toplumun kazançlarının güvende tutabilecekleri ve ihtiyaç halinde anında ulaşabilecekleri en güvenli limandır. Gelişen bilgi ve teknoloji ile finansal kuruluşlar arasında rekabet ortamı artmış ve müşterileri kazanmak için bankalar günümüzde rekabet koşullarının inanılmaz derecede hızlı ve değişken olması ile müşterilere yeni pazarlama yaklaşımları geliştirmelerine ihtiyaç duyulmuştur. Toplumlar daha önce mevduatlarını güvende tutabilmek adına aracı olarak bankacılık hizmetlerinden yararlanmaktaydı. Bankacılık hizmetlerinde rekabet ortamı olmadığı için müşterilerin banka tercihleri çok kısıtlıydı. Ancak rekabet ortamı ile farklı finansal kurumlar ortaya çıkmış ve müşterilerin banka tercihlerinde değişiklikler meydana gelmiştir. Banka ve diğer finansal kurumlar daha fazla müşteriye ulaşabilmek için yeni pazarlama stratejileri geliştirmiş ve bankacılık sektöründe satış ve pazarlama birimleri ile satış hedefleri olan operasyon birimleri banka işletmesinin kârlılığını artırmak için çalışmalara hız vermiştir. Çalışmamız bu noktada önem kazanmaktadır. Banka çalışanları ile banka müşterilerinin gözünde pazarlama karmasının işleyişi ve öncelikleri çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır. Çalışmamızın amacı Tunceli İlinde faaliyet gösteren bankaların uygulamış oldukları pazarlama karması ve pazarlama stratejilerinin banka çalışanları ile banka müşterileri açısından önceliklerinin belirlenmesi ve bu önceliklerinin karşılaştırılmasıdır. Bu çalışma Tunceli ilinde faaliyet gösteren Denizbank, İş Bankası, Vakıf Bank, Garanti Bank, Ziraat Bankası ve Halk Bankası olmak üzere üç kamu bankası ile üç özel bankada toplam 26 banka çalışanı ve 136 banka müşterisi ile görüşme yapılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada pazarlama karması kıstaslarının önem derecelerinin belirlenmesi için AHP yöntemi kullanılarak; Tunceli ili bölgesinde 6 adet özel ve kamu bankaları üzerindeki etkilerini, bu bankaların pazarlama stratejilerini ve banka müşterileri ile Banka çalışanları gözünden bankacılık sektörü için uygun pazarlama karmasını belirlemek için pazarlama karması elemanlarının önem derecelerinin belirlenmesi araştırılmıştır. Çalışmanın pazarlama bilimine ve literatürüne katkı sunması umut edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Banking services are at the forefront of the main elements that determine the economic and social agenda for all states throughout its historical process. Banking services are the safest port where the profits of the society can be kept safe and can be reached instantly in case of need. With the developing information and technology, the competition environment between financial institutions has increased and banks need to develop new marketing approaches to customers due to the incredibly fast and variable competitive conditions today in order to win customers. Societies used banking services as an intermediary in order to keep their deposits safe. Since there was no competitive environment in banking services, customers' bank preferences were very limited. However, with the competitive environment, different financial institutions have emerged and changes have occurred in customers' bank preferences. Banks and other financial institutions developed new marketing strategies in order to reach more customers, and sales and marketing units in the banking sector and operational units with sales targets accelerated their efforts to increase the profitability of the bank's business. Our study gains importance at this point. The functioning and priorities of the marketing mix in the eyes of bank employees and bank customers constitute the subject of our study. The aim of our study is to determine the priorities of the marketing mix and marketing strategies implemented by the banks operating in Tunceli province in terms of bank employees and bank customers and to compare these priorities. This study was carried out by interviewing a total of 26 bank employees and 136 bank customers in three public banks and three private banks, namely Denizbank, Isbank, Vakıf Bank, Garanti Bank, Ziraat Bank and Halk Bank operating in the province of Tunceli. In the study, using the AHP method to determine the importance of the marketing mix criteria; In order to determine the effects on 6 private and public banks in the Tunceli province region, the marketing strategies of these banks and the appropriate marketing mix for the banking sector from the eyes of bank customers and Bank employees, the determination of the importance levels of the marketing mix elements was investigated. It is hoped that the study will contribute to marketing science and literature.