The role of fear of missing out on social media addiction and cyberbullying victimization
Gelişmeleri kaçırma korkusunun sosyal medya bağımlılığı ve siber zorbalık mağduriyeti üzerindeki rolü
- Tez No: 728039
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP MAÇKALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Literatürde aşırı sosyal medya kullanımı ve gelişmeleri kaçırma korkusu, çevrimiçi savunmasızlığın artmasıyla ilişkilendirilmiştir. Ancak, çalışmaların sayıca az olmasıyla birlikte, sosyal medya bağımlılığı, gelişmeleri kaçırma korkusu ve siber zorbalık mağduriyeti arasındaki ilişkiyi araştıran bir çalışma yoktur. Bu makale, sosyal medya bağımlılığı ile siber zorbalık mağduriyeti arasındaki ilişkide gelişmeleri kaçırma korkusunun aracı rolünü araştırmıştır. Bu çalışmaya 18-35 yaşları arasında 386 genç yetişkin katılmıştır. Katılımcılardan Gelişmeleri Kaçırma Korkusu Ölçeği (GKKÖ), Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (SMBÖ) ve Yenilenmiş Siber Zorbalık Envanteri II doldurmaları istenmiştir. Bu çalışmada, daha önce siber zorbalığa maruz kalan kişilerin daha yüksek siber zorbalık mağduriyeti bildirdikleri bulunmuştur. Araştırma sonuçlarında, sosyal medya bağımlılığının ve gelişmeleri kaçırma korkusunun, siber zorbalık mağduriyetinin yordayıcıları olduğu keşfedilmiştir. Dahası, sosyal medya bağımlılığının, gelişmeleri kaçırma korkusunun yordayıcısı olduğu bulunmuştur. Ancak, gelişmeleri kaçırma korkusunun önerilen modelde önemli bir aracı olmadığı görülmüştür. Gelişmeleri kaçırma korkusu ile siber zorbalık mağduriyeti arasındaki ilişki ve sosyal medya bağımlılığı ile siber zorbalık mağduriyeti arasındaki ilişkinin keşfedilmesi ile gelecek çalışmalar geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Excessive social media usage and fear of missing out has been linked to increase in online vulnerability in the literature. However, despite the small number of studies, there is no study investigating the relationship between social media addiction, fear of missing out, and cyberbullying victimization. The present paper investigated the mediating role of fear of missing out on the relationship between social media addiction and cyberbullying victimization. 386 young adults aged between 18-35 were participated to the present study. Participants asked to fill out Fear of Missing Out Scale (FoMOs), Social Media Addiction Scale (SMAS) and Revised Cyber Bullying Inventory II (RCBI-II). In the present study, it was revealed that people who have been exposed to cyberbullying before report higher cyberbullying victimization. The results demonstrated that, social media addiction and fear of missing out were predictors of cyberbullying victimization. Moreover, social media addiction predicted fear of missing out. However, fear of missing out was not found to be a significant mediator in the proposed model. With the discovery of the relationship between fear of missing out and cyberbullying victimization, and the relationship between social media addiction and cyberbullying victimization, results can be improved in the future studies.