Influencerlarda sürekli kaygının sosyal medya yorgunluğu üzerindeki etkisinde anı kaçırma korkusunun (FOMO) düzenleyicilik rolü
The moderating role of fear of missing out (FOMO) in the effect of trait anxiety on social media fatigue in influencers
  1. Tez No: 915814
  2. Yazar: HAYRİYE SOYTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORHAN KARACAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Teknolojinin gelişimiyle birlikte günbegün internet kullanımı yaygınlaşmaktadır. İnternet kavramının yaygınlaşması ile beraber iletişim ve sosyal hayat algısı değişmiş, sosyal medya üzerindeki platformlarda etkileşimler artmıştır. İnternetin yaygınlaşması hem yeni meslekleri hem de sosyal medya yorgunluğu, anı kaçırma korkusu (FOMO) yeni kavramları ortaya çıkarmıştır. Influncerların hem yaptıkları iş dolayısıyla hem de günlük hayatlarında yoğun şekilde sosyal medyayı kullanıyor olmaları hem bir kaygı sebebi hem de sosyal medya yorgunluğuna sebebiyet vermektedir. Bu çerçevede çalışmanın amacı, sürekli kaygının sosyal medya yorgunluğu üzerindeki etkisinde anı kaçırma korkusunun (FOMO) düzenleyici rolünü ortaya koymaktadır. Araştırmanın örneklemini, sosyal medya üzerinde özellikle Instagram üzerinden paylaşım yapan influencerlar oluşturmaktadır. Bu çalışmanın verileri anket tekniği yardımıyla toplanmıştır. Düzenleyici etki analizlerinde Hayes (2018) tarafından geliştirilen Process Makro kullanılarak bootstarp yöntemini esas alan regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; Influencerların sosyal medya yorgunluğu bakımından ne yorgun ne de yorgun olmadıkları yani kararsız kaldıkları görülmüştür. Örneklemde yer alan cevaplayıcıların anı kaçırma korkusunun ve sürekli kaygı düzeylerinin nispeten düşük olduğu görülmüştür. Öte yandan sürekli kaygı ile sosyal medya yorgunluğu arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki tespit edilmiştir. Buna göre sürekli kaygı ile sosyal medya yorgunluğu birlikte hareket etmekte yani biri artarken diğeri de artmakta ya da biri azalırken diğeri de azalmaktadır. Sürekli kaygının, sosyal medya yorgunluğu üzerindeki etkisinde kişisel ve sosyal FOMO olmak üzere FOMO' nun her iki boyutunun da düzenleyici etkiye sahip olduğu görülmüştür. Başka bir deyişle hem kişisel hem de sosyal FOMO' nun orta veya yüksek düzeyde olması durumunda sürekli kaygının sosyal medya yorgunluğuna etkisi daha fazla olmaktadır ve bu durum sürekli kaygı-sosyal medya yorgunluğu arasındaki ilişkinin her iki FOMO türü tarafından düzenlendiği anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Along with the development of technology, the use of the internet is becoming widespread day by day. As the widespread use of the internet, the perception of communication and social life has changed and interactions on social media platforms have increased. The widespread use of the internet has created both new professions and new concepts such as social media fatigue and fear of missing the moment (FOMO). The fact that influncers use social media intensively both for their work and in their daily lives causes both anxiety and social media fatigue. In this framework, the aim of this study is to reveal the regulatory role of fear of missing out (FOMO) in the effect of trait anxiety on social media fatigue. The sample of the study consists of influencers who post on social media, especially on Instagram. The data of this study were collected with the help of survey technique. In the regulatory effect analysis, regression analysis based on the bootstarp method was performed using Process Macro developed by Hayes (2018). According to the results of the research; it was seen that influencers were neither tired nor tired in terms of social media fatigue, that is, they were undecided. It was observed that the fear of missing the moment and trait anxiety levels of the respondents in the sample were relatively low. On the other hand, a weak positive relationship was found between trait anxiety and social media fatigue. Accordingly, trait anxiety and social media fatigue act together, that is, when one increases, the other increases, or when one decreases, the other decreases. Both dimensions of FOMO, personal and social FOMO, were found to have a moderating effect on the effect of trait anxiety on social media fatigue. In other words, when both personal and social FOMO are at moderate or high levels, the effect of trait anxiety on social media fatigue is greater, which means that the relationship between trait anxiety and social media fatigue is regulated by both types of FOMO.