Liman yönetiminde etkinliğin artırılması bakımından yönetim bilgi sistemlerinin rolü
The Role of manegement information systems in improving the efficiency of port administration
  1. Tez No: 72806
  2. Yazar: FARUK, ÇUBUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BAYBARS TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Limanlar ticari hayatta çok önemli rol oynarlar. Limanlarda alıcıya ya da satıcıya ait malların yüklemesi/boşaltmasının yam sıra gemilere yanaşma, su vb çeşitli hizmetler sağlanır. Ayrıca yükün ambarlanması ve taşınması sağlanır. Liman faaliyetleri liman yönetimi tarafından yürütülür. Liman yönetimi limandaki yükleme/boşaltma, ambarlama, planlama, maliyetlendirme, vb işlemlerin eşgüdümünü sağlar. Liman faaliyetleri çok sayıda kişi ve kuruluşla ilgili idari işlemleri gerektirir. Bütün bu işlemlerin hızla yerine getirilmesi için elektronik bilgisayar sistemlerinin kullanıldığı ve limanın yönetiminin sağlandığı“liman yönetim bilgi sistemi”kavramı geliştirilmiştir. Liman yönetim bilgi sisteminin amacı etkin bir liman yönetimini sağlamak ve liman kullanıcılarına liman hizmetlerin daha hızlı, ucuz ve etkin yollarla sunmaktır. Liman yönetim bilgi sistemleri bilgisayar sistemleri, insan gücü ve hazırlanmış yazılımlardan oluşmaktadır. Bugün bütün büyük ve önemli limanlar birçok işlemlerini bilgisayar destekli liman yönetim sistemleriyle gerçekleştirilmelidir. Bilgisayarlı liman gereksinimi Türkiye de ortaya çıkmış ve bu alandaki çalışmalar birçok liman ve kuruluş tarafından sürdürülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ports play a very important role in commercial life. Ports are the places where not only loading and unloading of goods of sellers or customers take place but also are nodal points where several services are provided. Warehousing and moving of goods are also carried out. Port activities are managed by port administration. Port administration coordinates all the operations such as loading/unloading, warehousing, planning, costing, etc. These operations are related with many institutions and people. To provide all these operations fast, a system called“port management information systems”(PMIS) which depends on electronic computer systems is developed. Target of port management information systems is to privide an efficient port administration process and to offer faster, cheaper and efficient port services. Port management information systems consist of computer systems, manpower and software. Today all of the important ports carry out the most of their operations via computer-aided systems. In fact, the need for computerized ports is also recognized in Türkiye and efforts toward establishing computerized ports go on by the concerned authorities.