Temel insan sermayesi modeli seçilmiş illerde ekonometrik yaklaşım
Basic human capital model: An econometric approach in selected cities
  1. Tez No: 72807
  2. Yazar: SİBEL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ÜÇDOĞRUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Türkiye'de gelir farklılıklarım belirleyen etmenler gözönünde bulundurulursa, bu farklılıkların önemli bir sorun teşkil ettiği görülmektedir, insanların sahip olduğu nitelikler, insana sermaye özelliği kazandırmaktadır. Fakat insana yapılan yatırımların azlığı bu özelliği zayıflatmakta ve meydana gelen eşitsizlikler karşısında nitelikli insan sermayesinin üretimin ve buna bağlı olarak gelirin aratmasına neden olmaktadır. Özellikle gelişmekte olan ekonomilerde istatistiksel veri yetersizlikleri nedeniyle sınırlı çalışmalar bulunmaktadır. Bu nedenle insan sermayesine yönelik az sayıda çalışma bulunmaktadır. Yapılan çalışmada analizler, insan sermayesi unsurlarından eğitim düzeyinin arttırılmasının işgücüne katılımı arttırdığını ve buna bağlı olarak kazanç eşitsizliklerini ortadan kaldıran önemli bir etmen olduğunu ortaya koymaktadır. İş piyasasına kadınların erkeklerden daha düşük katılmaları onların ailesel ve toplumsal nedenlerle eğitim sevryelerinin yüksek olmamalarına bağlanabilir. Genelde eğitim düzeylerine bakıldığında üniversite düzeyinde en yüksek getirilerin elde edildiği görülmektedir. Bu nedenle de gelir eşitsizlMerinin büyük ölçüde ortadan kaldırılabilmesi için bireylerin eğitim düzeylerinin yükseltilmesine çalışılmalıdır. Ayrıca kadın ve erkek arasındaki ayrımcılığın ortadan kaldırılması kadınların işgücüne katılımlarını arttırıcı etkide bulunmaktadır. Eğitim tek başına gelir farklılıklarını ortadan kaldırmada yeterli olmamakla birlikte kişinin sahip olduğu meslek de gelir farklılıklarını etkiler. Çalışmada ilk bölümde yardımcı değişkenli modellerin ekonometrik analizlerde kullanılması ele alınmakta, ikinci bölümde Türkiye'de gelir farklılıklarını belirleyen etmenler incelenmekte ve üçüncü bölümde ise seçim yanlılığı konusu işlenmektedir. Son bölümde DPT'nin gelişmişlik indeksine göre seçilen illerde insan sermayesi yaklaşımı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT If the factors that determine the income inequality in Turkey are considered it can be seen that they form an important problem. The qualifications of the people give them an capital speciality. But the insufficiency of the investment in human capital lowers this speciality and reduce the qualified human capital production level and income which depends on the production. Especially in the developing economics there are limited studies because of the insufficient statistical data. The analysis we perform in this study show that the increment in the level of education, which is an important element of human capital, cause to rise in the participation to the workforce and, according to this, exterminate the income inequality. The lower participation of the women to the workforce may caused by the feet that their education level are low because of the familial and social reasons. If the education levels are considered it can be seen that the highest income is got at the university level. Therefore, to remove the income inequalities on a large scale the education level of the people should be increased. Furthermore, removing the unequal treatment to women and man effects the participation of women to the workforce in a positive way. Education is not capable of exterminate the income inequality. The occupation category also effects this inequality. In this thesis, using the models with auxiliary variables in econometric analysis is considered in the first chapter. The factors that effects the income inequality in Turkey is analysed in the second chapter. The third chapter is dealt with the selectivity bias. Finally, the human capital approach is considered for the cities which are selected according to the development index of DPT ( Government Planning Organization ) 11