An analysis of visual identity items in Walt Disney animated films
Walt Disney anı̇masyon fı̇lmlerı̇nde görsel kı̇mlı̇k ögelerı̇nı̇n analı̇zı̇
  1. Tez No: 728071
  2. Yazar: NİSA GÜLFİDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Görsel kimlik hayatımızdaki tüm alanlarda karşımıza çıkmaktadır ve etkisi göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür. Animasyon filmler de bu alanlardan biridir. Animasyon tarihinde, Walt Disney Company önemli bir etkiye sahiptir ve bu yüzden tezde incelenen filmler bu şirket filmlerinden seçilmiştir. Tezin amacı, Walt Disney Company'nin animasyon filmlerinde yer alan seçili film ürünlerinin görsel kimliklerini araştırarak filmlerin ve tanıtım öğelerinin görsel bir kimliğe sahip olup olmadığını belirlemektir. Bu durumda öncelikle animasyon ve animasyon tarihi incelenir. İkinci olarak görsel kimlik tasarımına değinilir. Üçüncü olarak, görsel kimlik tasarım malzemeleri tanımlanır. Tüm bu konular ayrı ayrı incelendikten sonra, birbirleriyle ilişkileri içerik analizi yöntemiyle incelenir.
Özet (Çeviri)
Visual identity appears in all areas of our lives and its effect is too great to be ignored. Animated films are one of these areas. In the history of animation, the Walt Disney Company has a significant impact and therefore the films examined in the thesis were selected from these company films. This thesis is dedicated to looking for the visual identity of certain film products of the Walt Disney Company's animated films, in order to determine whether the films and their promotional items have a visual identity. In this case, first, animation and the history of animation are examined. Secondly, visual identity design is mentioned. Third, visual identity design materials are defined. After examining all these subjects separately, their relations with each other are analyzed through the content analysis method.