Banka teminat mektuplarından doğan alacağın haczi
Foreclosure of receivables arising from bank letter of guarantee
- Tez No: 728072
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİS TAŞPOLAT TUĞSAVUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Banka teminat mektupları ekonomideki gelişmelerle birlikte risklerin de arttığı ticaret hayatında tarafların birbirlerine güvenebilmesi ve söz konusu risklerin bertaraf edilebilmesi bakımından büyük önem arz etmektedir. Bu büyük öneme ve sıkça kullanılmalarına rağmen pozitif düzenlemeye konu edilmeyen banka teminat mektuplarının uygulaması doktrin görüşleri ve Yargıtay kararları ışığında gelişim göstermiştir. Hukukumuzda genel itibariyle üçüncü kişinin fiilini taahhüt niteliğinde birer garanti sözleşmesi olarak düzenlenen banka teminat mektubu ile banka, lehtar ile muhatap arasındaki temel ilişkiye bağlı olarak teminat mektubu metninde kararlaştırılan riskin gerçekleşmesi halinde muhataba ödemede bulunacağını taahhüt ederek muhatabın doğması muhtemel zararlarını garanti altına almaktadır. Dolayısıyla riskin gerçekleşmesi halinde muhatap lehine teminat mektubundan doğan bir alacak hakkı söz konusu olmaktadır. Muhatap aleyhine bir icra takibi muamelesine girişilmesi halinde alacaklının, icra takibinde 3. kişi konumundaki bankada bulunan ve teminat mektubundan doğan muhatabın bu alacağının haczini talep etmesi mümkündür. Banka teminat mektuplarının pozitif düzenlemeye konu edilmemeleri, teminat mektubundan doğan alacağın haczi bakımından da soru ve sorunları beraberinde getirdiğinden, konu hakkında detaylı bir inceleme yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Zira banka teminat mektubundan doğan alacağın haczi, alacaklının alacağına kavuşması ve bu doğrultuda takip hukukunun asıl amacına ulaşması bakımından büyük öneme sahiptir. Buradan hareketle, banka teminat mektubundan doğan alacağın haczinin takip hukukunun asıl amacına ulaşabilmesi esas alınarak hangi hallerde ve şekilde, kimler tarafından talep edilebileceği meseleleri çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Bank letters of guarantee are of great importance in business life, where risks have also increased due to the recent developments in the economy, especially when it comes to building trust between parties involved, and to eliminating these risks. Despite this great importance and frequent use, the application of bank letters of guarantee, which are not subject to positive regulation, has improved in the light of doctrine opinions and Supreme Court decisions. In our law, in general, the bank guarantees the act of the third party as a guarantee contract as a commitment and the bank guarantees the possible damages of the addressee by committing to pay the addressee in the event of the risk agreed in the text of the letter of guarantee, depending on the basic relationship between the beneficiary and the counterpart. Therefore, if the risk materializes, there is a right of receivable arising from the letter of guarantee in favor of the addressee. In the event of an execution proceeding against the addressee, the creditor may request the attachment of this receivable by the counterpart who is in the third person bank in the execution proceeding and arising from the letter of guarantee. The fact that the bank letters of guarantee are not subject to positive regulation brings along questions and problems with regard to the seizure of the receivable arising from the letter of guarantee, it makes it necessary to make a detailed examination on the subject. Then the seizure of the receivable arising from the bank letter of guarantee is of great importance in terms of creditor's achievement of his receivable and in this direction achieving the primary objective of the prosecution law. Based on this, the foreclosure of the receivable arising from the bank letter of guarantee can be claimed by whom and in what form, based on the achievement of the main purpose of the prosecution law, constitute the subject of our study.