Levodopa tayini için nanomalzeme ve iletken polimer temelli amperometrik birosensör geliştirilmesi
Development of nanomaterial and conductive polymer based amperometric biosensor for levodopa determination
  1. Tez No: 844574
  2. Yazar: SİNEM BOYRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN KAÇAR SELVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında, Parkinson hastalığının tedavisinde ilaç olarak kullanılan ve bir dopamin öncülü olan Levodopa (L-dopa) (3,4-dihidroksi-L-fenilalanin) tayini için; poliglisin (PGL), altın nanoçubuk ve iyonik sıvı (AuNR-IL) ile modifiye edilmiş kalem grafit elekrotlara (PGE) tirozinaz (Tyr) enzimi immobilize edilmesiyle amperometrik bir biyosensör geliştirildi. Geliştirilen biyosensörün yüzey karakterizasyonu ve elektrokimyasal davranışı taramalı elektron mikroskobu (SEM), dönüşümlü voltammetri (CV) ve elektrokimyasal empedans spektroskopi (EIS) yöntemleri kullanılarak incelendi. PGE/PGL/AuNR-IL/Tyr için optimum çalışma koşulları belirlenerek, doğrusal çalışma aralığı 1,0×10^-7 – 9,4×10^-5 M, gözlenebilme sınırı 2,4×10^-8 M, duyarlık 136,6 μA mM^-1 ve cevap süresi
Özet (Çeviri)
In this thesis, an amperometric biosensor based on the immobilization of tyrosinase (Tyr) onto pencil graphite electrodes (PGE) modified with polyglycine (PGL) and gold nanorod-ionic liquid (AuNR-IL) was developed for the determination of Levodopa (L-dopa) (3,4-dihydroxy-L-phenylalanine), a precursor of dopamine and used as a drug in the treatment of Parkinson's disease. The surface characterisation and electrochemical behaviour of the developed biosensor were investigated by using scanning electron microscopy (SEM), cyclic voltammetry (CV), electrochemical impedance spectroscopy (EIS) methods. The optimum operating conditions for PGE/PGL/AuNR-IL/Tyr were determined and under these conditions linear working range, limit of detection, sensitivity and response time were found to be 1.0×10^-7 – 9.4×10^-5 M, 2.4×10^-8 M, 136.6 μA mM^-1 ,